Bakan Özer'e tepki yağıyor! Bu hareketi olay oldu

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer‘in, atanamayan bir öğretmenin kendisine dert anlattığı sıradaki yüz ifadesi ve mimikleri büyük tepki çekti.

Atanamayan öğretmenlerin çilesi bitmiyor. Binlerce genç, öğretmen olma hayaliyle üniversiteyi bitiriyor ancak yıllarca atama bekliyor. Ekonomik kriz nedeniyle geçimini sağlayamayanlar ise branşları dışında işlere yöneliyor.

Daha önce “Mühendisler de atanamıyor ama böyle ağlamıyorlar” sözleriyle tepki çeken Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bir skandala daha imza attı.

Kendisiyle konuşan ve atama istediklerini belirten genç kadına, Özer’in verdiği tepki dikkat çekti. Öğretmenin Bakan Özer’e vermek istediği çiçeği ise Özer değil, yanında bulunanlardan birisi aldı.

"Bakan sözünü tutsun"

Eylülde yapılan 20 bin öğretmen atamasının yalnızca 288'i beden eğitimi kadrolarına ayrıldı. Branşın öğretmenleri ilkokullarda görev almadıkları için, uzmanlık gerektiren beden eğitimi derslerine sınıf öğretmenleri giriyor.

Beden eğitimi öğretmenleri, ilgili derslerde başka branş öğretmenlerinin yeteri kadar donanıma sahip olmadığını ve gelecek vaat eden sporcuların bu öğretmenler sayesinde daha kolay keşfedileceğini savunuyor.

beden öğretmenleri derslerinin boş ders olarak görülmesine tepkili. Beden Eğitimi Etkinlik Platformu adına konuşan beden eğitimi öğretmeni Öznur Yücel, ilkokul döneminden itibaren derslere girmek istediklerini söyledi. Yücel şu "Bizim derslerimiz boş ders olarak görülüyor. Bir başka örnek ise, milli bayramlar gibi tören hazırlığı gerektiren işlerde ezber için bizlerin dersi kullanılıyor ve çocuklar beden eğitiminden mahrum bırakılıyor. Oysa ilkokullarda işlenmesi gereken beden eğitimi ve oyun dersinin süresi 5 saat. Bu süreler bizlere tanınırsa çocuklarımızı başarılı bir şekilde eğitebiliriz" diye konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu'nun verdiği sözü tutmasını isteyen beden eğitimi öğretmenlerinin talepleri şöyle sıralandı.

İlkokullardaki beden eğitimi dersine, özel okullarda olduğu gibi beden eğitimi ve spor öğretmenleri girmeli. 

2-8 bin civarı norm açığımız varken bu açık ücretli öğretmenlerle değil, alanın uzmanı öğretmenlerle kapatılmalı. 

Azalan kontenjan sebebiyle 75-80 gibi yüksek puanlarla açıkta kalıyoruz, çocuklarına kavuşmak isteyen binlerce öğretmen bu yanlıştan dönülmesini bekliyor. 

Spor bakanı Mehmet Kasapoğlu 2019 yılındaki yaptığı açıklamada ‘İlkokullardaki Beden Eğitimi dersine Beden Eğitimi öğretmenlerinin girmesi için çalışmalarımızı yürütüyoruz’ demişti. Bu bağlamda verilen sözlerin tutulmasını bekliyoruz.

Sonraki Haber