Benzine önce indirim ardından zam!

Yeni yıla zamla giren akaryakıt fiyatları zamla yoluna devam ediyor. Hafta içinde 64 kuruş indirim gelen benzin fiyatlarına bugünden itibaren 80 kuruş zam geldi. İşte zam sonrası güncel akaryakıt fiyatları...

Brent petrol ve döviz kurundaki dalgalanmayla birlikte akaryakıt fiyatları bir aşağı bir yukarı hareket etmeye devam ediyor.  Fiyatlardaki bu yükselişte Çin'in sıkı COVID-19 kısıtlamalarını sona erdirmesi etkili oldu. Bu hamlenin ardından yakıt talebinin 2023'te artacağı yönündeki iyimserlik de arttı.

Güne 83,62 Dolar'dan başlayan Brent petrolün varil fiyatı da 83,68 Dolar'dan işlem görüyor.  

Brent petrol fiyatının 2023 yılının başında yaşadığı sert düşüş sonrasında yeniden 80 doların üzerine çıkmasıyla benzin fiyatlarına zam da geldi. 

24 saatte önce indirim sonra zam

Çarşamba günü 63 kuruş indirim gelen benzin fiyatlarına ise sadece 24 saat sonra yeniden zam geldi ve benzinin satış fiyatı 80 kuruş zamlandı.

Zam sonrasında İstanbul'da benzinin litre fiyatı 19 lira 67 kuruşa, Ankara'da 19 lira 92 kuruşa, İzmir'de ise 19,10 TL'den 19 lira 87 kuruşa yükseldi.

Zamlı fiyatlar bugün ( 13 Ocak Cuma ) itibariyle pompaya yansıdı.

Motorin ve LPG'de ise fiyat değişikliği beklenmiyor.

GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI

Akaryakıt fiyatları il, ilçe ve bayiler arasında farklılık gösterse de güncel akaryakıt pompa fiyatları ortalama şu şekilde: 

İstanbul
Benzin fiyatı: 19,67 TL 
Motorin fiyatı: 22,07 TL
LPG fiyatı: 10,81 TL

Ankara
Benzin fiyatı: 19,92 TL 
Motorin fiyatı: 22,27 TL
LPG fiyatı: 10,76 TL

İzmir
Benzin fiyatı: 19,87 TL 
Motorin fiyatı: 22,38 TL
LPG fiyatı: 10,85 TL

EPGİS zam ve indirimleri artık neden açıklamıyor ?

EPDK'nın fiyatlardaki değişimi açıklayan tek sendika olan EPGİS hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından, sendika dava süreci sonlanana kadar akaryakıttaki fiyat değişimlerini vatandaşlarla paylaşmayacağını açıklamıştı.

Benzin ve motorin 2022 yılı başında kaç paraydı ?

Hatırlanacağı gibi 2022 yılı başında benzinin litre fiyatı 12,91 TL; motorinin ise 12,76 TL düzeyindeydi. Yılın ilk yarısına gelindiğinde benzin 28,46 TL’ye yükseldi. 6 ay içinde fiyattaki artış oranı yüzde 120’yi buldu. Yılın ikinci yarısında petrol fiyatlarındaki düşüşe bağlı gerileme gösteren benzinin litresi en düşük rakamı 18,66 TL ile Eylül ayında gördü. Fakat bu rakam kısa süreli oldu ve fiyat tekrar yükselişe geçti. Bu ay petrolün yıl içi en düşük seviyeye gerilemesi ile fiyat 18,62 TL’ye indi. Son zam ile benzinin litresi 19,46 TL’ye yükseldi. Zammın ardından benzindeki yıl içi yükseliş oranı yüzde 44 oldu.

2022 yılı sene başında benzinden daha düşük olan litre fiyatı gelen seri zamlarla Haziran ayında 29,99 TL’ye çıktı. 6 ay içinde fiyat yüzde 135 oranında rekor artış gösterdi. Yılın ikinci yarısında başlayan indirimle 22,07 TL’ye geriledi. Bugün itibarıyla motorinde yıllık yükseliş oranı yüzde 73.

Akaryakıt fiyatları nasıl belirleniyor?

Petrol Piyasası Kanunu gereği 1 Ocak 2005 tarihi itibarıyla Serbest Fiyatlandırma Sistemi'ne geçildi.

Bu sistem ile sektördeki akaryakıt dağıtım şirketleri, farklı fiyat politikalarına göre depo satış fiyatını belirlemekte serbest olduğu gibi, bayiler de dağıtım şirketleri tarafından kendilerine tavsiye edilen tavan pompa satış fiyatlarını uyguluyor veya bulundukları bölgenin rekabet koşullarına göre kendi pompa satış fiyatlarını uygulamakta serbest.

Türkiye'de akaryakıt pompa fiyatları, rekabet koşulları göz önünde bulundurularak oluşturuluyor.

Rafineri fiyat oluşumu şöyle:

Gümrüksüz rafineri fiyatı + ÖTV + EPDK payı = Rafineri Satış Fiyatı (KDV hariç)

Gümrüksüz rafineri fiyatı ne demek?

Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan CIF Akdeniz ürün fiyatları, 'gümrüksüz rafineri fiyatı' anlamına gelir.

Türkiye'de bu piyasa izlenir, son fiyat değişiminden itibaren, günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı oluşur.

Sonraki Haber