Cuma günü sokağa çıkmayın !

IŞİD, Musul'da çevre felaketine sebep oldu. Kentin güneyinde bulunan El Misrak kükürt üretim tesisini ateşe verildi. Ortaya çıkan zehirli gazın rüzgar nedeniyle Türkiye sınırına kadar ulaştığı belirtiliyor.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, terör örgütü DEAŞ’ın geçen hafta ateşe verdiği Musul’un güneyindeki Mişrak Kükürt tesisinden yayılan zehirli gazların Türkiye’ye geldiğini gösteren harita yayınladı. DEAŞ’ın Musul operasyonuna katılan koalisyon güçlerinin hava saldırılarını engellemek için, Kayyara’ya 25 kilometre uzaklıktaki tesisi yakmasının ardından açığa çıkan zehirli gaz bulutu nedeniyle en az iki kişi hayatını kaybetmişti.

ZEHİRLİ GAZ TÜRKİYE'Yİ ETKİLER Mİ ?

NTV meteoroloji editörü Gökhan Abur canlı yayında anlattı:

"Özellikle yarın akşam saatlerinden itibaren rüzgarın dönüp bulutları bize doğru getirmeye başlamasından itibaren Mardin-Şırnak arasında yağış başlayacak. Gecesaatlerinde başlayacak yağış, ortamdaki nemin artmasını sağlayacak. Ortamdaki nem, su buharı. Su buharı da H2O ve SO2 ile birleştiği zaman H2SO4 dediğimiz halkdeyimiyle bizim kezzap dediğimiz asiti oluşturacak. Ve dolayısıyla bize doğru yaklaştıkça, yağışın etkisini artırmasını beklediğimiz cuma ve cumartesi günü tamamen bizim sınırlarımız içine girmiş olacak.

"Bu yağmur damlacıkları artık asitle yüklü olacak. NASA'nın da bildirdiğine göre bizim için en tehlikelisi bu asit yağmurlarının bölgedeki bitki örtüsünü yakması. Dolayısıyla hem yer seviyesinde bitki örtüsü yanmış olacak hem ağaçlara zarar verecek.

"Bir varsayıma göre de bunun havada kalma süresi 7 gün. SO2'nin havada kalma süresi. Onun tetikleyecek başka bir kimyasal reaksiyona girmediği sürece. Ama bu kimyasal reaksiyona çok büyük oranda girecek ve asiti oluşturacak. İnşallah rüzgar o kadar hızlanmaz, belki yavaşlayabilir.

"Yarın akşam Şırnak ve Mardin'de yağış var. Ama cumartesi hemen hemen tümünde var. Gaziantep'e kadar olan bölgede yağış görünüyor."

CUMA GÜNÜ BUNLARA DİKKAT EDİN 

Diğer yandan Prof. Mikdat Kadıoğlu'da Hürriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

Prof. Mikdat Kadıoğlu, cuma günü için bölgedeki vatandaşların dikkatli olması konusunda uyardı ve şunları söyledi: 

Yağmur altında kalmayın, dışarı çıkmayın. 
Yağmur suyunu kullanmayın.
Özellikle ilk yarım saatte yağan bölümünü kullanmayın. 
Yağmur suyunu içmeyin, hayvanlara içirmeyin. 
Açık havada çalışmayın, spor yapmayın.

Sonraki Haber