Google Atatürk hatasından geri döndü

Google'da "Atatürk" araması yapan kullanıcılar sonuç olarak "Eski Türkiye Cumhurbaşkanı" ifadesiyle karşılaşmış ve Google'a büyük bir tepki göstermişti. Google tepkiler sonrasında geri adım attı.

İnternet devi Google'a "Mustafa Kemal Atatürk" diye yazıp arattığınızda Atatürk’ün fotoğrafı ve "Eski Türkiye Cumhurbaşkanı" ibaresi geliyordu.

Aynı şekilde George Washington yazınca "ABD’nin kurucusu" diye çıkıyor. Binlerce Türk vatandaşı bu durumun düzeltilmesi için sosyal medyada kampanya başlatıp Google'a "Ayıbı düzelt" başvurusu yaptı. 

 Binlerce kişi Google'a bu hatanın "Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu" ifadesi ile düzeltilmesi için başvuruda bulundu. Sosyal medyada da bu konuda kampanyalar başlatıldı.

Sosyal medya kullanıcıları "Herkes Google’a girip geri bildirimde bulunsun lütfen!" çağrısı yaparak kampanya başlattı. Google’ın hesabını etiketleyen kullanıcılar çok sayıda paylaşımda bulundu.

Bu durum ardından Google, tanımlamalarında güncellemeye gitti. Google, Mustafa Kemal Atatürk için "Eski Türkiye Cumhurbaşkanı" ibaresini kaldırarak "Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu" ibaresini ekledi.

Sonraki Haber