Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen'den kırmızı alarm

Türkiye'nin batı illeri kışı kar görmeden geride bırakmaya hazırlanırken, Prof. Dr. Orhan Şen Türkiye'nin kışı neden yaşayamadığını açıklayarak, şiddetli yağışlar ve ortaya çıkacak hortumlar için uyardı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 23 Şubat hava durumu raporunu paylaştı. Rapora göre; bugün pek çok ilimizde sağanak yağış beklenirken, 4 ilimizde de karla karışık yağmur ve kar yağışı bekleniyor. Öte yandan hava sıcaklıklarının artacağı, yurt genelinde bugün mevsim normallerinin 4-6 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. 

Hava sıcaklıkları yurt genelinde yükselişe geçerken Prof. Dr. Orhan Şen, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Türkiye'yi bu aylarda çoğunlukla Balkanlar ve Sibirya üzerinden gelen meteorolojik sistemler etkilerdi. Bu sene azınlıkta kaldılar çoğunlukla Akdeniz üzerinden gelen hatta bazen Akdeniz'i geçip Suriye ve Irak üzerinden de gelenler etkiliyor. Bu nedenle hava sıcak ve kar yağışı az." ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Orhan Şen bir sonraki paylaşımında da "Bunun nedenini defalarca açıkladık. Bundan sonra ne olacak. Gene ortalamanın üzerinde sıcaklık ve yağış tipinde ve rejiminde değişimleri göreceğiz. Bu ne demek. Şiddetli yağışlar, hortumlar, başımızı ağrıtacak gibi." dedi.

Prof. Dr. Orhan Şen son paylaşımında ise "Bugün Cuma sabah saatlerinde güneydoğunun doğusunda yağmur Doğu Anadolu'daki karla karışık yağmur dışında yağış yok. Sıcaklıklar 5-6 derece daha yükseliyor. Doğuda çığ riski devam. İstanbul 14, Ankara 13 Antalya 20 İzmir 18, Diyarbakır 14" ifadelerini kullandı.

Hafta sonunun keyfini çıkarın: Bahar geliyor!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü olarak yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin kuzey ve doğu kesimlerinin yer yer çok bulutlu, Kuzey Ege kıyıları ile Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusunun aralıklı yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunun kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde pus ve yer yer sis bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklıklarının artacağı, yurt genelinde bugün (Cuma) mevsim normallerinin 4-6 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunun kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarında çığ tehlikesi bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

İşte haritalarla 5 günlük hava durumu tahminleri

Sonraki Haber