Cumhurbaşkanlığı'ndan seçim tarihi açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın 2023 seçimlerinin tarihi ve depremzedelerin nasıl oy kullanacağına dair açıklamalarda bulundu.

CNN International’a açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye'nin deprem felaketiyle mücadelesine dair “Tüm kaynaklarımızı seferber ediyoruz. Yeni şehirlerimizi bilimsel kriterlere göre inşa edeceğiz” dedi.

 Kalın, seçimlerin ne zaman yapılacağı konusunda ise “Cumhurbaşkanı bu kararı kendi başına alamaz. Meclis’in bir karar görüş bildirmesi gerek. Ama günün sonunda Yüksek Seçim Kurulu etkilenen 10 şehirde seçim olup olmayacağına karar verecek. 2 milyondan fazla kişi bölgeden ayrıldı. Gittikleri yerde nasıl oy verecekler gibi teknik sorunlar var. Ancak eğilim, önümüzdeki günlerde aksi yönde bir siyasi mutabakat olmadıkça vaktinde Mayıs’ta yapılması yönünde.” ifadelerini kullandı.

BAKAN BOZDAĞ: KANUNUMUZDA AÇIK AÇIK YAZIYOR

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise seçimlerle ilgili yaptığı açıklamasında "Kimin nerede nasıl oy kullanacağı kanunumuzda açık açık yazıyor. Onun için yeni bir kanuni düzenlemeye gerek yok. YSK'nın daha önce aldığı kararlar var. Herkes meskun olduğu yerde oyunu kullanacak. Seçim listeleri askıya çıktığında itirazı varsa edecek ona göre oy kullanacak." ifadelerini kullandı.

Sonraki Haber