Kılıçdaroğlu: ''ByLock'çu 4 Bakanın ismini açıklayacağım''

CHP, HDP'lilerin ve Cumhuriyet gazetesi yazarlarının tutuklanmasının ardından PM ve milletvekilleri olağanüstü toplandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin meclis toplantısında gündemi masaya yatırdı. HDP’liler gibi CHP’li vekillerin de davalarının olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu “Biz sokağa çıkmayacağız. Mücadele edeceğiz. Bedel ödemek gerekiyorsa öderiz” dedi. CHP lideri FETÖ'nün gizli yazışma programı ByLock'ı kullanan 4 AKP'li bakanın ismini ise önümüzdeki günlerde açıklayacağını duyurdu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kurmaylarını yaşanan son olaylar, Cumhuriyet Gazetesi yazarlarının ve HDP milletvekillerinin tutuklanması üzerine olağanüstü topladı. Kılıçdaroğlu'nun hem Merkez Yönetim Kurulu (MYK) hem de Parti Meclisi (PM) toplantısında, FETÖ'nün haberleşme sistemi olan ByLock kullanan dört bakanın ismini zamanı gelince kamuoyuna açıklayacağını söylediği öğrenildi. Kılıçdaroğlu, AKP'nin muhalefeti sine-i millet demeye, Meclis'in dışına çıkmaya zorladığını ifade ederek “Bu oyuna gelmeyeceğiz ve Meclis'i sahipsiz bırakmayacağız. Bakanlar bile direkt sarayla muhatap. Başbakan'ın karar alma yetkisi yok. FETÖ'cü AKP'li vekiller de yargılanmalı” dediği ifade edildi.

"SOKAĞA ÇIKMAYACAĞIZ"

Kılıçdaroğlu'nun HDP'liler gibi CHP'li vekillerin de davaları olduğunu hatırlatıp, “Biz sokağa çıkmayacağız. Mücadele edeceğiz. Bedel ödemek gerekiyorsa öderiz. Halka direnme hakkını anlatacağız” ifadesini kullandığı öğrenildi.

SONUÇ BİLDİRGESİ BUGÜN AÇIKLANACAK

CHP PM, bugün toplantının sonuç bildirisini hazırlayacak. Son şeklini vermesi için Kılıçdaroğlu'na sunulan bildiri taslağında darbeye karşı demokratik direniş vurgusu yapıldı. Cumhuriyet yazarları, OHAL mağdurları ve seçilmişlerin tutukluluğunun sona ermesi için halkın direnme hakkının olduğu ve bu direnişin CHP öncülüğünde yürütüleceği vurgulandı.

BAŞBAKAN YILDIRIM'DAN YANIT GELDİ

Bir dizi açılış programına katılmak üzere memleketi Erzincan'da konuşan Başbakan Binali Yıldırım da CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'da seslenerek, “Demokrasiye sahip çıkmak, teröre sahip çıkmamakla olur” dedi.

Başbakan Yıldırım, Kılıçdaroğlu'nun ‘Demokrasiye sahip çıkın’ söylemine Erzincan'dan cevap vererek, “Sayın Kılçdaroğlu diyor ki; ‘demokrasiye sahip çıkın.’ Ey Kılıçdaroğlu, demokrasiye elbette sahip çıkacağız, birlikte sahip çıkacağız. Demokrasiye sahip çıkmak teröre sahip çıkmamakla olur. Biz gece rüyasında görüp sabah meydanlarda üfürenlerden değiliz. Biz milletin gönlüne tahtlar kurarak 10 yıldır ülkeye birbirinden güzel eserler kazandırdık. Biz mazotu ucuzlatalım derken siyaseti ucuzlatanlardan olmadık” diye konuştu.

Sonraki Haber