Prof. Dr. Naci Görür'den Marmara depremi açıklaması

Marmara Denizi'nde dün akşam meydana gelen depremle ilgili Prof. Dr. Naci Görür, "4,5'luk deprem öncü bir deprem değil" açıklaması geldi.

Ünlü yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Marmara Denizi'nde meydana gelen 4,1 büyüklüğündeki depreme ilişkin yaptığı değerlendirmede, depremin Kuzey Anadolu Fay Hattının (KAF) beklenen kuzey kolunda olmadığını bu nedenle de öncü demenin doğru olmadığını altını çizerek, spekülasyon yapılmaması gerektiğini ifade etti.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, merkez üssü Marmara Denizi olan 4,1 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi.

Balıkesir'in 3,1 kilometre açıklarında saat 23.05'te meydana gelen depremin, 4,3 kilometre derinlikte olduğu belirlendi.

Öte yandan, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü ise depremin büyüklüğünü 4,5 olarak açıkladı.

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, deprem sonrası sosyal medya X hesabından bir paylaşım yaptı.

Görür, "Arkadaşlar, Marmara'da Harmanlı, Erdek/Balıkesir'de 4,5 deprem oldu. Deprem beklediğimiz KAF'ın kuzey kolunda olmadı. Aksine Erdek kuzeyinden geçen mormal atım bileşeni olan güney kolu üzerinde oldu. Öncü falan demek, spekülasyon yapmak doğru değil." ifadelerini kullandı.

Sonraki Haber