Prof. Dr. Naci Görür'den Prof. Dr. Şener Üşümezsoy'a: ''Bilim adamı değil''

Yer bilimci ve Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı canlı yayında "İstanbul'da deprem riski yok" diyen Prof. Dr. Şener Üşümezsoy için "Bir kere onu diyenler bilim adamı değil" dedi.

Yer bilimci ve Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür TV100'de Candaş Tolga Işık ile Az Önce Konuştum programına konuk oldu.

Burada açıklamalar yapan Prof. Görür, Prof. Dr. Şener Üşümezsoy’un “İstanbul’da büyük deprem olmayacak” açıklamalarına da polemik çıkaran bir yanıt verdi.

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, 7 ve üstü tahmin edilen ve İstanbul'da korkuya sebep olan beklenen Marmara Depremi ile ilgili, “7 ve üstü deprem olmayacak. Çünkü Marmara Depremi ile ilgili malumatlar çürütüldü. Yegane risk Kumburgaz çukurunda, orada da 6-6 buçuk arası deprem bekleniyor” demişti.

Marmara’daki fay hattının ölü bir fay olduğunu iddia eden Üşümezsoy’a programda yanıt veren Naci Görür, “Onu diyenler bilim adamı değil” ifadelerini kullandı.

Candaş Tolga Işık, "Bazı bilim insanları diyorlar ki ‘Adalar’da böyle bir fay yok, bazı insanlar rant uğruna böyle bir fay hattı olduğundan bahsediyorlar’ diyorlar daha da el artıranlar da ‘İstanbul Türkiye’nin en güvenli yeri’ ne düşünüyorsunuz?" diye sordu.

Görür, "Bir kere onu diyenler bilim adamı değil." dedi.

Işık, "Prof. Yazıyor adamın başında." dedi.

Görür, "Titre taşımak sizi bilim adamı olduğunuz göstermez. Bilim adamı araştırma yapan, araştırma sonucu veriler toplayan, o verileri laboratuvarda analiz eden, yorumlayan ve uluslararası kamuoyunun bilgisine sunan ve yayınlayan insandır bilim adamı. Hiç yayın yapmayan adam bilim adamı değildir." dedi.

"İSTANBUL’DA DEPREM OLMAYACAK DEMEK BÜYÜK BİR VEBALİN ALTINA GİRMEKTİR"

Görür, "İstanbul’da deprem olmayacak demek büyük bir vebalin altına girmektir. Milyonlarca insanın can güvenliği noktasında bu kadar sorumsuz bu kadar bilgiye dayanmadan beyanat vermek yarın deprem olduğunda ölecek binlerce insanın günahını yüklenmek demektir." dedi.

Sonraki Haber