Sancaktepe'deki hastane alanı için dikkat çeken idddia

Atatürk Havalimanı ile birlikte sahra hastanesinin kurulacağı Sancaktepe’deki alan tartışma yarattı. İTO ile Mimarlar Odası’na göre Sancaktepe’deki alan hastane için uygun değil.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sahra hastanesi açıklamalarının ardından Sancaktepe’de seçilen arazi tartışma konusu oldu. İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Güray Kılıç ve TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Esin Köymen, Sancaktepe’deki arazinin sahra hastanesi kurulması için uygun olmadığını belirtti. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı ise sahra hastanesi için önceden belirlenen alanların seçilmediğine dikkat çekti, İBB'nin devre dışı bırakıldığını vurguladı.

Balyalı, şöyle dedi: "İBB’nin kullanıma sunmak için önerdiği alanlar yerine Sancaktepe’de bu alanın tercih edilmesi hayret verici. Atatürk Havalimanı’nı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da önermişti ama Sancaktepe’de böyle bir alanın seçilmesi hayret verici. Sahra hastanelerinin kurulumu için Rönesans Holding’in seçilmesi de bizleri şaşırtmadı açıkçası.”

ALTYAPISI YOK

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre; TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Esin Köymen de alanın uygun olmadığı görüşünde. Köymen, “Atatürk Havalimanı’nın sahra hastaneye dönüştürülmesini önermiştik” dedi ve ekledi: “Bunun nedeni teknik altyapısının hazır olması, ulaşım altyapısının olması, karayolu ulaşımının kolay olması, kapalı alanının geniş olması ve hızla dönüştürülebilir olmasıydı. Ancak Sancaktepe’deki alanda bu bahsettiğimiz durumların hiçbiri söz konusu değil. Sahra hastanesi için sıfırdan inşa edilecek bir alanın seçilmesi, genel anlamda bir koordinasyon probleminin olduğunu gösteriyor. Sahra hastanesi kurulması için öncelikli olarak hastanelerin yakınlarındaki alanlar tercih edilmeli. Sahra hastaneleri için genelde hastanelerin yakınlarındaki alanlar seçilir. Sancaktepe’deki alanın yakınlarında donanımlı hastane de yok.”

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Güray Kılıç ise şu değerlendirmede bulundu: “Sahra hastanesi için öncelikle hastanelerin çevresi seçilmeli veya donanımlı hastanelere yakın alanlar tercih edilmeli. Sahra hastaneleri için önemli olan bir başka husus ise bu alanlar tercih edilirken ulaşımın kolay olması gerekir. Anadolu Yakası’nda tercih edilen alan için böyle bir ulaşım kolaylığı söz konusu değil.”

RÖNESANS HOLDİNG KURUYOR

Sahra hastanelerinin Rönesans Holding’e bağlı Rönesans Medikal İnşaat Şirketi tarafından inşa edileceği açıklandı. Sancaktepe’deki eski askeri arazide sahra hastanesi çalışmaları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından günler önce başlarken BirGün’ün ulaştığı Rönesans Holding yetkilileri, gerekli açıklamaların Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacağını bildirdi. Rönesans Holding’in kamu-özel ortaklığı ile hayata geçirilen ve sıkça eleştirilen şehir hastanelerini inşa ettiği de biliniyor.

Sonraki Haber