Üniversiteler açılacak mı? YÖK'ten yüz yüze eğitim açıklaması

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Özvar, üniversitelerin ne zaman açılacağına ilişkin yeni bir açıklamada bulundu. Özvar, uzaktan eğitim kararının nisan ayı başında gözden geçirileceğini hatırlattı.

11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli iki deprem ve ardından gelen büyük yıkım nedeniyle üniversitelerde yüz yüze eğitime ara verilerek uzaktan eğitime geçildi. Depremden etkilenen vatandaşlar için ise Kredi Yurtlar Kurumu'na bağlı yurtlarda geçici barınma imkanları sağlandı.

Şu anda, üniversitelerin zorunlu bölümleri dışındaki tüm bölümleri uzaktan eğitim ile devam ediyor. Öğrencilerin çoğu, üniversitelerin yüz yüze eğitime dönmesi konusunda fikir birliği içinde olmasına rağmen, henüz üniversitelerin ne zaman açılacağı konusunda kesin bir tarih belirtilmemiştir.

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK?
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, duruma ilişkin bir açıklama yaparak üniversitelerin açılma tarihi hakkında bilgi verdi.

Özvar, İzmir Ege Üniversitesi'nde düzenlenen 256. Üniversitelerarası Kurul Toplantısı’nda katıldı. Burada üniversitelerin ne zaman açılacağına dair konuşan Özvar, uzaktan eğitim kararının nisan ayı başında gözden geçirileceğini hatırlattı.

HİBRİT SİSTEM GÜNDEMDE
Özvar ayrıca şartların el vermesi durumunda uzaktan eğitimin yanında yüz yüze eğitim imkanının da sunulduğu harmanlanmış (hibrit) öğretim seçeneğinin sunulacağını belirtti.

6 Şubat’ta 11 ili etkileyen deprem sonrasında üniversitelerin durumuna dair bilgi veren Özvar, “Bu zorlu zamanlarda depremzedelere, üniversitelerimize ve öğrencilerimize destek olmak için Yükseköğretim Kurulu olarak bir dizi idari tedbir aldık. 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı bahar döneminin, bazı uygulamalı programlar hariç olmak üzere uzaktan öğretim yoluyla eğitimlerin başlaması yönünde bir karar aldık. Yine daha önce ifade ettiğim üzere, alınan kararı nisan ayı başı itibarıyla yeniden gözden geçirerek şartların elverişli hale gelmesi durumunda uzaktan eğitimin yanında yüzyüze eğitim imkanının da sunulduğu harmanlanmış (hibrit) öğretim seçeneğini değerlendireceğiz. Yükseköğretim Kurulu olarak birinci önceliğimiz, yükseköğretim sistemimizin afet sonrası hızlı bir şekilde normalleştirilmesidir” diye konuştu.

ÜNİVERSİTEYE GİDEMEMİŞ 34 YAŞ ÜSTÜ KADINLARA KONTENJAN

Bu yıl ilk defa uygulanacak bir düzenlemeyle ilgili bilgi veren Prof. Dr. Özvar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çeşitli nedenlerle üniversiteye gidememiş 34 yaş üstü kadınlara devlet üniversitelerinin ön lisans ve lisans programlarında kontenjan tahsis ettik. Bu vesileyle, toplumdaki dezavantajlı grupların yükseköğretime erişimlerini artırmaya ve böylece fırsat eşitliği sağlamaya yönelik adımlarımızı kararlılıkla atmaya devam edeceğimizin özellikle vurgulamak isterim. Deprem gibi insanların hayatını derinden etkileyen afetlere yönelik de birtakım düzenlemelerin arayışı içerisinde olduğumuzu bilmenizi isterim."

2030 YILINDA 1 MİLYON ULUSLARARASI ÖĞRENCİ HEDEFİ

Türkiye'nin 2023 yılı itibarıyla, 198 ülkeden gelen 300 binden fazla uluslararası öğrenciye ev sahipliği yaptığına dikkati çeken Prof. Dr. Özvar, "UNESCO İstatistik Enstitüsü'nün verilerine göre, Türkiye tüm dünyadaki uluslararası öğrenci sayısının yüzde 2,9'una ev sahipliği yapmaktadır. Yaptığımız hesaplamalar, UNESCO verilerinin bu yıl içinde güncellenmesi durumunda, Türkiye'nin dünyada en çok uluslararası öğrenciye sahip olan ilk 10 ülkeden 1'i olacağını göstermektedir. Biz tabii ki bu hedefi daha da ileriye götürmenin gayreti içerisindeyiz. Göreve geldiğimiz günden bugüne yükseköğretim sistemimizde uluslararasılaşmanın ne kadar kritik bir öneme sahip olduğunun üzerinde durduk ve durmaya devam ediyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın çizdiği hedef doğrultusunda, halihazırla 300 bin olan uluslararası öğrenci sayımızı 2030 yılı itibarıyla 1 milyona çıkaracağız. Bu doğrultuda uluslararası alanda da pek çok protokol ve anlaşmaya imza attık" dedi.

'YÖK, YENİ PROJELER GERÇEKLEŞTİRECEK'

YÖK'ün önümüzdeki zamanlarda gerçekleştireceği bazı projeler hakkında bilgi veren Prof. Dr. Özvar, "Öncelikle, yaşadığımız büyük deprem felaketinin ardından, depremde zarar gören bölgelerimizin yeniden kalkınmasına Yükseköğretim Kurulu olarak önümüzdeki süreçte tüm iç ve dış paydaşlarımızla destek vermeye devam edeceğimizi belirtmek istiyorum. Bu konuda, ilk olarak Yükseköğretim Kurulu ile Savunma Sanayii Başkanlığı iş birliğiyle, deprem bölgesindeki üniversitelere yönelik Ar- Ge çalışmalarının çeşitlenmesi ve hızlanması için ortak proje çağrısında bulunacağız ve bu kapsamda projeleri destekleyeceğiz. Deprem bölgesindeki öğrencilerimize yönelik olarak Dışişleri Bakanlığı ile ortaklaşa online diplomasi seminerleri düzenleyeceğiz. Öğrencilerimize ve araştırmacılarımıza yönelik burs programlarımıza yenilerini ekleyerek devam edeceğiz" diye konuştu.

'4 AYRI KATEGORİDE TOPLAM 315 KİŞİYE BURS'

Uluslararası Araştırmacı Destek Programları hazırladıklarını ve program kapsamında Türkiye genelinde doktora öğrencileri, doktora sonrası genç akademisyenler, ücretli akademik izin ile ayrılacak bilim insanları ve yabancı araştırmacılar olmak üzere 4 ayrı kategoride toplam 315 kişiye burs sağlamayı hedeflediklerini dile getiren Prof. Dr. Özvar, "İlk olarak Temel Bilimlerde Genç Beyinler Projesi ile yükseköğretim kurumlarımızda araştırma görevlisi kadrosunda görev yapmakta olan doktora öğrencilerimizin tez konularına ilişkin Temel Bilimler (Fizik, Kimya, Biyoloji ve Matematik) alanında yurt dışında 1 ile 3 ay arasında süre ile araştırma yapmasına imkan vermek üzere toplam 100 araştırma görevlisini yurt dışına göndereceğiz. Temel Bilimlerde Doktora Sonrası Araştırma Projesi ile üniversitelerimizde doktor araştırma görevlisi veya doktor öğretim üyesi olarak görev yapan akademik personelimizden, Temel Bilimler (Fizik, Kimya, Biyoloji ve Matematik) alanında doktora sonrası çalışmalarını yurt dışında yürütmek isteyen toplam 100 araştırmacımız en fazla 9 ay süre ile yurt dışına gönderilecektir. Akademik Birikim Projesi ile üniversitelerimizdeki öğretim üyelerimizin yurt dışı akademik izin kapsamında araştırma yapmalarını sağlamak üzere toplam 100 araştırmacımızı yurt dışına göndereceğiz" ifadelerini kullandı.

'ARAŞTIRMA YAPMA İMKANI SAĞLAYACAĞIZ'

Prof. Dr. Özvar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Üniversitelerimizin öğretim üyeleri 11’inci Kalkınma Planı'nda yer alan öncelikli alanlarda desteklenecektir. Bu proje kapsamında ücretli akademik izinli olarak en fazla 9 ay süre ile Elektronik, İlaç ve Tıbbi Cihaz, Kimya, Makine- Elektrikli Teçhizat, Otomotiv, Raylı Sistem Araçları ile Tarım ve Savunma Sanayii alanlarında yurt dışında araştırmalarını yapabileceklerdir. Son olarak, uluslararası bilim insanları için YÖK Destek Programı ile yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının Osmanlı Tarihi, Genel Türk Tarihi, Türkoloji, Türk Dili ve Edebiyatı veya Türk Kültürü alanlarında doktora yapmakta olan 5 yabancı uyruklu öğrenci ile aynı alanlarda doktorasını son 2 yıl içinde tamamlamış olan 10 yabancı uyruklu araştırmacıya Türkiye'deki 7 üniversitemizde 1 ile 2 yarıyıl arasında süre ile araştırma yapma imkanı sağlayacağız. Yükseköğretim Kurulu olarak programlardan faydalanacak araştırmacılara 20 bin TL aylık ve 10 bin TL yol ücreti desteği sağlayacağımızı vurgulayarak, hayırlı olmasını diliyorum."

EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, günün anısına Prof. Dr. Erol Özvar'a hediye takdim etti.

Sonraki Haber