Bu cezaya itiraz eden sürücüler şimdi yandı

Hızdan davalık olan sürücülere kötü haber. Polis radar kayıtlarını artık 1 yıl boyunca saklayacak...

Polis, radar kayıtlarının 90 gün süre ile saklanması uygulamasından açılan davaları kaybetmeye başlayınca vazgeçti. Kayıtların saklanma süresi 90 günden bir yıla çıkartıldı.

Sözcü gazetesinden Kamil Elibol'un haberine göre Emniyet Genel Müdürlüğü, radar kayıtlarının saklanma süresi konusunda yeni düzenlemeye gitti. 81 İl Emniyeti’ne gönderilen yazıda, trafik ekiplerince yapılan radarlı hız denetimlerinde ihlalde bulundukları tespit edilerek haklarında cezai işlem uygulanan sürücülerin ilgili mahkemelere itirazda bulunularak davalar açtığı belirtildi.

Yazıda, mahkemelerin hız ihlalinde bulunan sürücülerin ihlallerine ilişkin görüntü kayıtlarını talep ettiğine dikkat çekilerek, 2010’da verilen talimat gereği radar kayıtlarının saklandığı 90 gün sonunda silinmesi nedeniyle mahkemelere görüntü kayıtlarının “delil” olarak sunulamadığı ifade edildi.

BİR YILA ÇIKARTILDI

EGM, mahkemelere delil olarak gönderilemeyen radar kayıtları yüzünden açılan davaların kaybedildiğine işaret ederek şöyle dedi:

“Açılan davalar ‘…itiraz edenin itirazlarının aksini ispatlayacak nitelikte delillerin elde edilemediği, idari para cezasına konu olayı gösteren kamera yada fotoğraf görüntüsünün de olmadığı, idari para cezası kesilerek aracın polis ekipleri tarafından durdurulmadığı, durdurmak için bir eylemde bulunulduğuna ilişkin dosyaya yansıyan bir delilin de olmadığı, bu haliyle itiraz edenin itirazları yerinde görüldüğünden itiraz edenin itirazının kabulüne’ şeklinde gerekçe gösterilerek kesin olarak iptal edilerek aleyhimize sonuçlanmaktadır”

Emniyet Müdürlerine verilen talimatta, radar kayıtlarının gönderilmemesi nedeniyle trafik idari para cezası karar tutanaklarının mahkemelerce iptal edilmesinin önüne geçilmesi amacıyla bundan sonra yapılacak işlem şöyle açıklandı:

“90 günlük saklama süresi ilanen tebliğ edilen idari para cezası karar tutanaklarına ait kayıtların er az bir yıl süreyle, mahkeme süresi devam eden trafik idari para cezası karar tutanaklarına ait kayıtlar ise dava sonuçlanıncaya kadar saklansın”

Sonraki Haber