Şampiyonlar Ligi’nin yeni formatı belli oldu

Avrupa futbolunun bir numaralı turnuvası Şampiyonlar Ligi’nde gelecek sezondan itibaren format değişiyor. İşte 9 maddeyle Şampiyonlar Ligi’nin yeni formatı...

1995’te Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası olarak başlayan turnuva 1992/93 sezonundan itibaren Şampiyonlar Ligi olarak adlandırıldı. O sezondan bu yana da aralıklarla turnuvanın formatı değiştirildi.

BBC Türkçe’nin incelemesine göre 9 soruda Şampiyonlar Ligi’nde yeni format…

Kaç takım yarışacak?

Bu sezonki değişiklilerle turnuvaya katılan takım sayısı 32’den 36’ya çıktı.

Grup aşamasında ne değişiyor?

Mevcut Şampiyonlar Ligi formatında dörderli sekiz gruba bölünmüş şekilde 32 takım yarışıyordu. Bu grup aşamaları 2024/25 sezonundan itibaren Şampiyonlar Ligi ‘lig aşaması’ olarak anılacak. Bu 36 kulübün tamamı tek bir ligde yarışacak.

Lig aşamasında kaç maç oynanacak?

Eskiden takımlar grup formatında üçü evinde, üçü de deplasmanda toplamda altı maç oynuyordu. Yeni formatta takımlar yeni lig aşamasında sekiz maç oynayacak. Artık takımlar sekiz farklı takımla karşılaşacak. Bu maçların yarısını evinde, yarısını da deplasmanda oynayacak.

Sekiz rakip nasıl belirlenecek?

Sekiz farklı rakibi belirlemek için takımlar başlangıçta dört torbada sıralanacak. Daha sonra her takım, bu torbaların her birinden iki rakiple oynayacak şekilde kura çekecek. Her torbadan bir takıma karşı bir maçı evinde, bir maçı da deplasmanda oynayacak.

Maç sayısının artmasını savunanlar ve eleştirenler

Futbol kamuoyunun bir kısmı futbolcuların oynadığı maç sayılarının artışını, futbolcu sağlığını kötü etkileyeceği gerekçesiyle eleştiriyor. UEFA ise bu formatın kulüplerin kendine yakın güçlerde takımlar da dahil olmak üzere, farklı seviyelerde takımlarla maç yapma fırsatı vereceğini savunuyor. Eski sistemde kulüpler, Avrupa klasmanında en başarılıdan, en başarısıza doğru dört torbada rakipleriyle eşleşiyordu. Ancak kendi torbalarından hiçbir takımla grup aşamasında oynamıyordu. Örneğin, İspanya liginin en başarılı takımlarından Real Madrid ile Fransa’nın en başarılı takımlarından Paris Saint-German, birinci torbada yer almalarından dolayı grup aşamalarında birbirleriyle oynayamıyordu. Fakat yeni sistem bu iki güçlü takımın ilk aşamadan itibaren karşılaşmalarına olanak tanıyacak.

İlave dört takım nasıl belirlenecek?

Şampiyonlar Ligi’ne lig formatıyla birlikte dört takım daha eklenecek. Kulüpler bir önceki sezonun yerel liglerini tamamladığı sıralama ve o ligin bağlı olduğu birliğin kulüp katsayısı sıralamasına bağlı olmaya devam ediyor.

2024/25 sezonunuyla birlikte ilave dört takım ise şöyle belirlenecek:

Birinci sıra: Bu takım, UEFA ülke sıralamasında beşinci sırada olan ligin üçüncüsü olacak.
İkinci sıra: ‘Şampiyonlar Yolu’ olarak adlandırılan Play-Off sisteminden gelecek olan 4 takım sayısı 5’e yükseltilecek. Bu sıra, bu turdan gelecek bir yerel lig şampiyonunun olacak.
Üçüncü ve dördüncü sıralar: Bu iki sıra, bir önceki sezon UEFA organizasyonlarında en çok puan toplayan iki ülkenin birer takımına verilecek. Örneğin o sezon İngiltere ya da Fransa en çok ülke puanını toplamışsa, normal şartlarda bu ülkelerin Şampiyonlar Ligi’ne yolladığı takım sayısının hemen ardındaki sıralamadaki takımlar Şampiyonlar Ligi’ne katılacak.

Lig formatının devamı nasıl olacak?

Takımların oynayacağı sekizer maçın ardından sıralamadaki yerler belli olacak. İlk sekiz sıradaki takım, son 16 turunu garantileyecek. Dokuz ile 24’üncü sırada yer alan takımlar da son 16 turu için iki maçlı bir play-off oynayacak.

Turnuvayı 25’inci veya daha alt sırada bitiren takımlar ise UEFA Avrupa Ligi’ne katılamadan elenecek. Ligi dokuz ile 16’ncı sırada bitiren takımlar eleme aşaması play-off kurasında seri başı olacak. Bu takımlar 17 ile 24’üncü sırada yer alan bir takımla karşılaşacak.

Play-off turunda zafer elde eden takımlar, direkt son 16 turuna giden takımlarla eşleşecek. Son 16 turundan itibaren maçlar mevcut sistemdeki gibi oynanacak. Final UEFA tarafından seçilen tarafsız bir sahada oynanacak.

Avrupa Ligi ve Konferans Ligi’nde de format değişiyor mu?

Avrupa’nın iki numaralı turnuvası Avrupa Ligi ve üç numaralı turnuvası Konferans Ligi de benzer bir lig formatına geçiyor. Avrupa Ligi’ndeki lig formatında her takım, dördü içeride dördü de dışarıda olmak üzere sekiz farklı takıma karşı 8 maç oynayacak. Konferans Ligi’nde takımlar üçü içeride üçü de dışarıda olmak üzere altı farklı takıma karşı toplam altı maç oynayacak.

Takvim nasıl olacak ?

Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi maçları Eylül ve Ocak arasında oynanacak. Konferans Ligi maçları ise Eylül-Aralık arasına yayılacak. Standart haftalarda Şampiyonlar Ligi maçları salı ve çarşamba oynanırken, Avrupa Ligi ve Avrupa Konferans Ligi maçları perşembe oynanacak. Şampiyonlar Ligi özel haftasında Şampiyonlar Ligi maçları salı, çarşamba ve perşembe oynanacak.

Avrupa Ligi maçları özel haftasında Çarşamba ve Perşembe günlerinde, Avrupa Konferans Ligi maçları özel haftasında perşembe yapılacak. Turnuvaların lig aşamalarının her birinin son maç gününde tüm maçlar aynı anda oynanacak.

Sonraki Haber