Süper Lig yayın ihalesi için BeIN Sports'ta devlet desteği

Süper Lig'de yılan hikayesine dönen yayın ihalesinde TFF yıllık 2 milyar 600 milyon TL karşılığında yeniden BeIN SPORTS'la anlaştı. Ancak yayın ücretinin 2 milyar 100 milyonunu BeIN Sports, 500 milyonunu da devlet karşılayacak.

Spor Toto Süper Lig'in sona ermesine kısa bir süre kalmasına rağmen gelecek yıl maçların hangi yayıncı kuruluş aracılığıyla izleyiciyle buluşacağı açıklanmaması dikkat çekmişti. Yayın ihalesine en yüksek teklifi Saran Group vermesine rağmen bugüne kadar kadar imzaların atılmaması nedeniyle ''yayıncı kuruluş'' meselesi muammaya dönmüştü.

Karar gazetesinin haberine göre Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), BeIN Sports'la gelecek yıl 2 milyar 600 milyona el sıkıştı. Krizi çözmek için BeIN Sports'un ödeyeceği ilk yıl ödemesinin 500 milyonunu devlet karşılayacak. 5 yıl üzerinden yapılan anlaşmaya göre, yıllık ücret olan 2 milyar 100 milyonda her yıl enflasyon oranında artış sağlanacak.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) açtığı ihalede mevcut yayıncı kuruluş BeIN Sports'un verdiği teklif yeterli görülmemiş, en yüksek teklifi Saran Group vermişti. Ancak, Saran Group en yüksek teklifi vermiş olsa da imzalar atılmamıştı.

SARAN GROUP'UN TAVRI MERAK KONUSU

Öte yandan İhaleye en yüksek teklifi vererek, ''yayın hakları'' konusunda hak sahibi olan Saran Group'un, yayın ihalesinin Digiturk'e verilmesi halinde izleyeceği politika ise merakla bekleniyor.

2017-18 SEZONUNDA BAŞLADI

21 Kasım 2016'da, 2017-18 sezonundan itibaren beş sezon boyunca Süper Lig ve 1. Lig yayın haklarının devri için ihale gerçekleştirildi. İhale sonucunda Digiturk, Süper Lig maçlarının tamamının canlı yayımlama, bu yayınları uluslararası kuruluşlara pazarlama, görüntülerin mobil yayın haklarına, verdiği 500 milyon dolar +KDV'lik teklifiyle sahip oldu.

Sonraki Haber