Ekrem İmamoğlu, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı seçildi

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı seçimleri sonuçlandı. CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu 515 oyla seçilerek yeni başkan oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun CHP listesinden aday olduğu Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı seçimleri sonuçlandı.

Seçimleri 515 oy alan Ekrem İmamoğlu kazanarak Türkiye Belediyeler Birliği'nin (TBB) yeni başkanı seçildi. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu seçimde 515 oy alırken rakibi Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç 250 oyda kaldı. 

En yaşlı üye sıfatıyla Divan Başkanı olan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Mehmet Sıddık Akış'ın İçişleri Bakanlığınca Hakkari Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılmasını kınadıklarını bildirdi.

AHMET TÜRK KAYYUMA TEPKİ GÖSTERDİ

Türkiye Belediyeler Birliği toplantısının en yaşlı üyesi olan Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Türk geçici olarak başkan seçildi.  

Toplantının açılışında Ahmet Türk, Hakkari Belediyesi'ne kayyum atanmasını kınadığını belirten bir konuşma yaptı.

Ahmet Türk, konuşmasında “Maalesef bugün halkın iradesine ipotek koyulduğunu görüyoruz, Hakkari Belediye Başkanımızın görevden alınmasını şiddetle kınıyorum” ifadelerini kullandı.

Bu sözlerin ardından salonda tansiyon yükseldi. AK Partili ve MHP'li başkanlar Türk'ün 'kayyum' ile ilgili tepkisine ''burası mahkeme değil' diyerek tepki gösterdi. 

2023 FAALİYET RAPORU REDDEDİLDİ

Türkiye Belediyeler Birliği'nin 2023 yılı faaliyet raporu, AK Parti ve MHP'li üyelerin kabul oylarına karşılık, CHP grubunun oy çokluğuyla reddedildi.

ÇOĞUNLUK İTİRAZI

CHP’nin adayı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile AK Parti'nin adayı Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç'in adaylık yarışı sürüyor. İmamoğlu söz almazken, Genç yaptığı konuşmada CHP'nin çoğunlukta olmasına itiraz etti. 

Genç, şu ifadeleri kullandı: 

"Belediyeler birliği dediğimiz yerde bir ilimizden 93 üye var. 20 yıldır teamül uygulanmış. Her ne kadar belediyeler birliği kendi seçilmiş delegasyondan oluşsa bile tüm belediyelerin olması beklenirken, maalesef Cumhuriyet Halk Partisi. Şu anda bir siyasi partinin Genel Başkanı encümenliği kendi hilafındaymış gibi dağıtıyor. Buna itiraz ediyoruz. Biz istiyoruz ki 20 yıldır uygulandığı gibi bütün belediyelerin orantısıyla oluşturulsun. Şu anda sayısal çoğunluğu olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin işine gelmemiştir. Bizim itirazımız buna. Bu şekilde olunca CHP öneri veriyor. Kabul edenler etmeyenler. Bu şekilde CHP ve DEM Parti birlikteliği olur. Bizim itirazımız bunadır. Belediyelerin birliği olmasından çıkarılıp partilerin birlikteliği olmasına karşıyız." 

İmamoğlu ise Genç'e önceki dönemde yer alan encümenleri göstererek karşılık verdi. 

Seçimlerde 448’i CHP delegesi olan toplam 868 delege oy kullanacak.

Sonraki Haber