Erdoğan'dan KKTC'de net mesaj: ''İzin verilmeyecek''

Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ve KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ortak açıklama yaptı. Erdoğan konuşmasında, "Kıbrıs milli davamız, Kıbrıs'ta adil ve kalıcı bir çözüm bulunması da gayemizdir. Biz Türk tarafı olarak son 50 senedir her türlü çabayı gösterdik. Türkiye, Kıbrıslı Türklerin bir Kıbrıs Rum devletinde azınlık haline getirilmesine asla izin vermeyecektir. Biz Doğu Akdeniz'de istikrarın güçlenmesinde katkı sağlayacağımız bir çözüme özellikle yapıcı katkılar sağlayarak sürdürdük, sürdüreceğiz." dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye, Kıbrıs Türk halkının çözümsüzlüğün mağduru haline gelmesine asla göz yummayacaktır, Kıbrıslı Türklerin bir Kıbrıs Rum devletinde azınlık haline  getirilmesine de asla izin vermeyecektir." dedi. 

Başkan Erdoğan ve KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, baş başa görüşme ve çalışma yemeğinin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Milletin teveccühüyle yeniden cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti ifade eden Erdoğan, "Her zaman Kıbrıs Türkünün yanında durduk ve durmaya da devam edeceğiz."  diye konuştu.

Erdoğan, KKTC'yi en büyük ihtiyacı olan suyla buluşturduklarını hatırlatarak, bu sayede hem KKTC'yi stratejik bakımdan üstün kılmaya hem de ekonomisine büyük katkı sağlanmasına yönelik çok önemli bir adım attıklarını  söyledi.

"Önümüzdeki dönemde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni Doğu Akdeniz'de  bir çekim merkezine dönüştürerek, kişi başına düşen milli geliri iki katına  çıkarmak ilk hedefimizdir." ifadesini kullanan Erdoğan, bunun ortak anlayışla ortak akılla devam edeceğini belirtti.

Başkan Erdoğan, Akıncı ile gerçekleştirdikleri ikili görüşmede  gündemdeki pek çok konuyu ele aldıklarını, Kıbrıs meselesinin çözüm sürecinde  gelinen aşama hakkında durum değerlendirmesinde bulunduklarını, Başbakan Tufan  Erhürman ve hükümeti ile de çalışma yemeğinde bir araya gelme fırsatı  bulduklarını bildirdi.

"RUMLARIN ZİHNİYETİ NE YAZIK Kİ DEĞİŞMEDİ"

"Kıbrıs milli davamız, Kıbrıs'ta adil ve kalıcı bir çözüm bulunması da  gayemizdir." diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Biz Türk tarafı olarak bu konuda son 50 senedir her türlü çabayı  gösterdik ancak gayretlerimize rağmen adada kapsamlı çözümü hedefleyen süreçlerin  sonuncusu tam bir yıl önce Kıbrıs Konferansı'nın sonuçsuz kalmasıyla ne yazık ki  sona erdi. Bunun sebebi ise Kıbrıs Rum tarafının kendisini adanın tek sahibi  olarak görmeye devam etmesi, Kıbrıslı Türklerle siyasi eşitlik temelinde ortaklık  kurmaya ve siyasi gücü paylaşmaya yanaşmaması idi. Aradan geçen bir yılda  Rumların bu zihniyeti ne yazıkki hiçbir şekilde değişmedi. Kıbrıslı Rumların,  Kıbrıslı Türklerle ortak bir gelecek tasavvur edemedikleri konusunda artık  kimsenin şüphesi olmamalıdır. Türkiye, Kıbrıs Türk halkının çözümsüzlüğün mağduru  haline gelmesine asla göz yummayacaktır, Kıbrıslı Türklerin bir Kıbrıs Rum  devletinde azınlık haline getirilmesine de asla izin vermeyecektir."

Doğu Akdeniz'de istikrarın güçlenmesine katkı sağlayacağını bildikleri  bir çözüm konusunda çabalarını kararlılık ve iyi niyetle yapıcı katkılar  sağlayarak sürdürmeye devam edeceklerine işaret eden Başkan Erdoğan, "Bu sürecin  seyrinden bağımsız olarak geçmişte olduğu gibi gelecekte de her koşulda Kıbrıs  Türkünün yanında olacağız. Özellikle Kıbrıs'ın tümüyle etrafındaki ekonomik,  endüstriyel alanlar noktasında dünyanın bakışı değil, uluslararası hukukun gereği  neyse bu hukukun gereğini de tüm katılımcıların yerinde adil olarak görmesi  beklentimizdir. Aksi takdirde garantör bir ülke olarak bunun da gereğini  uluslararası hukuk çerçevesinde nasıl bugüne kadar aradıysak aramaya yine devam  ederiz." değerlendirmesinde bulundu.

"Değerli basın mensubu arkadaşlarım, birliğiniz, beraberliğiniz,  özellikle Kuzey Kıbrıs'ın geleceği noktasında çok önemli ve bu birliğinizle  beraberliğinizle Kuzey Kıbrıs halkına vereceğiniz moral onların geleceğe bakışını  da çok daha farklı bir şekilde güçlendirecektir." şeklinde konuşan Erdoğan,  Cumhurbaşkanı Akıncı başta olmak üzere tüm Kıbrıs Türküne misafirperverlikleri  için şükranlarını sundu.

Başkan Erdoğan, ayrıca Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde meydana gelen tren  kazasında vefat eden 24 vatandaşa Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı,  yaralılara da Allah'tan şifa diledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın açıklamalarından satır başları şöyle;

Akıncı konuşmasına başlamadan önce Tekirdağ'da yaşanan trafik kazasında hayatını kaybedenlere başsağlığı mesajı diledi.

Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlayan Anadolu toprakları bugün başta bu iki kıta olmak üzere tüm dünya için bir kavşağa dönüşmektedir. 

Rum yönetimi Kıbrıslı Türklerim doğal kaynaklarındaki haklarını görmezden gelen bir tutumda ısrar etmektedir.

Değerli basın mensupları bilindiği gibi BM sekreteri geçici misyonla bir görevlendirme yapmıştır. O atamayı sonu gelmez müzakare sürecinin başlangıcı olarak görmemek gerekir. Kıbrıs Türk tarafı sonu gelmez bir müzakarenin parçası olmayacaktır. 23 Temmuz günü adamıza gelmesi beklenen BM yetkilisi ile yapıcı bir ruhla samimi düşüncelerimizi paylaşacağız. Bu adada eşitlik, güvenlik ve özgürlük içinde yaşanacak adil bir çözüm için katkı yapmaya hazır olduğumuzu bir kez daha duyaracağız.

Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan yönetiminde Türkiye'nin geçmişte olduğu gib

AA & Milliyet