Türkmenlerin tek isteği silah

Türkmenlerin tek isteği silah
Güncelleme:

Esad güçlerine ve Rusya'ya direnen Bayırbucak Türkmenleri, ''silahımız olsa başa çıkarız'' diyor..

Rus ordusunun hava ve denizden desteklediği Esad güçlerinin, karadan Lazkiye'nin kuzeyindeki Bayırbucak Türkmen bölgelerine başlattığı saldırı nedeniyle binlerce kişiTürkiye sınırına yakın güvenli bölgelere ulaşmaya çalışıyor.

ARALIKSIZ ÇATIŞMALAR...

Esad güçlerinin ve Rus birliklerinin yoğun saldırılarına maruz kalan Bayırbucak'taki Türkmenler, evlerini terk ederek, Türkiye sınırına yakın ormanlık bölgede kurdukları çadırlarda zor şartlar altında hayata tutunmaya çalışıyor. Türkmen Dağı'nda rejim güçleri ile Türkmen birlikleri arasındaki çatışmalar da aralıksız sürüyor. Rusların yoğun saldırıları sonucunda Türkmen Dağı yakınlarındaki köyünü terk ederek güvenli bölgeye ulaşan Um Muhammed yaşananları, "Bizi yerden asker, havadan ise uçaklar vuruyor. Bu topraklarda ölmek istiyorum ama çocuğumun gittiği yere ben de gideyim diyorum" diye anlattı. Halil Ebu Ömer ise, "Füzeler üzerimize yağmur gibi yağıyordu. Ailemle çadır kentte sığındık. Türk milleti sağ olsun bize çadır gönderiyor" şeklinde konuştu.

turkmenler-silahimiz-olsa-basa-cikariz-7900232_502_m.jpg

"SİLAHIMIZ OLSA BAŞA ÇIKARIZ"

Çadır kente ulaşan Münir Müslüm isimli Türkmen de şunları aktardı: "Rus uçakları 2 gece önce çok büyük saldırı düzenledi. Kadınlarımızı ve çocuklarımızı getirdik, burada da komşulara yük olduk. Yerimiz yok. Kış vakti, yağmur yağıyor ve hava çok soğuk. Battaniye, yiyecek, içecek ve silahımız yok. Uçaklara ve kara birliklerine karşı kullanacağımız silahımız olsa bu sıkıntıyı çekmeyiz. Yardım istiyoruz. Hayvanlarımızı, evlerimizi ve her şeyimizi geride bıraktık."

Bu arada Suriye'de rejim güçleriyle Türkmen birlikleri arasında çatışmalar, bölgenin 2 stratejik noktası Kızıldağ ve Burj El Kasab çevresinde sürüyor. Esad'a bağlı güçler, Türkmen köyleri ve Cebel Ekrad bölgesini yoğun top atışına tutuyor.

DÖRTYOL'DA YARDIM KAMPANYASI

Dörtyol Belediyesi'nin Türkmenler için topladığı, 800 battaniye, 170 koli çocuk maması, 500 koli gıda ve kışlık kıyafetler, Yayladağı'na gönderildi.