''Darbe girişiminden bizim de, Melih Gökçek’in de haberi vardı''
O rektörün halay görüntüleri ortaya çıktı
2018 bütçesinde harçlara ekstra zam geliyor !

"Yastık altı" altınlar yükselişe geçti !

Altın fiyatları 9 ayda yüzde 28 değer kazandı.

"Yastık altı" altınlar yükselişe geçti !
A+ A-

Vatandaş altın fiyatlarının parmak ısırtan yükselişiyle adeta yattığı yerden para kazandı. Gramaltın yılbaşından bu yana geçen 9 ay 10 günlük sürede yüzde 28’in üzerinde artış kaydederken, yastık altı altının değeri de söz konusu dönemde 135 milyar dolar yükseldi. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımına ilişkin beklentilerin ötelenmesi ve küresel risklerin artmasıyla birlikte altın fiyatlarında tırmanış sürerken, yurt içinde de bu yıl rekorlar peş peşe geldi. Akşam'dan Selim Karahan'ın haberine göre 31 Aralık’ta 1.061 dolar olan altının onsu bugün 1328 dolarseviyesinden işlem görüyor. 2015’in son gününde Kapalıçarşı’da 99 liradan satılan gram altın ise 127 lirayı aştı.

YASTIK ALTINDA SERVET

Sektör yetkilileri uzun süredir Türkiye’de yastık altında 5 bin ton altın olduğuna yönelik hesaplamaları ortaya koyuyor. 31 Aralık 2015’te 500 milyar dolar civarında olan bu altınların değeri bugün 635 milyar dolara kadar çıktı. Bir başka deyişle yattığımız yerden 135 milyar dolarzenginleştik. Öte yandan 2015’in son gününde Kapalıçarşı’da 159 liradan satılan çeyrek altınbugün 208 liradan alıcı bulurken, geçen 9 aylık sürede yarım altın 318 liradan 416 liraya, Cumhuriyet altını ise 660 liradan 845 liraya tırmandı.

Diğer bir deyişle Cumhuriyet altını 1.5 gram altını kadar değer kazandı. Küresel belirsizlikler sürerken  altına talep de yükseliyor. State Street Global Advisors Altın Yatırımı Stratejileri Başkanı George Milling-Stanley Fed'in faizle ilgili çelişkli söylemlere devam etmesi nedeniyle altının ons fiyatının yıl sonuna kadar 1.400 dolara kadar çıkabileceğini belirtti. Bu tahminin gerçekleşmesi durumunda Türkiye'de yastık altında bulunan altınların değeri bir 35 milyar dolar daha artarak 670 milyar dolara yükselmiş olacak.

MERKEZ DE KAZANÇLI ÇIKTI

Altın fiyatlarının artmasıyla Merkez Bankası da kazançlı çıktı. Dünya Altın Konseyi verilerine göre Merkez'in 460 ton altını bulunuyor. Bu altınların değeri sene başında 46 milyar dolarken bu rakam şu anda 59 milyar dolara ulaştı. Yani 13 milyar dolarlık bir getiri elde edildi.