Almanya ın yıldızı oldu

Türkiye'de ölmek üzere olan sokak köpeği Almanya'nın yıldızı oldu..

Almanya
ın yıldızı oldu

Antalya'da yaşayan Annemarie Neuner adlı Alman kadının sokakta yaralı bulduktan sonra tedavisini yaptırıp sahip çıktığı, Almanya'da Hayatı Koruma Derneği aracılığıyla eğitim verilen ‘Dukkha’ adı verilen köpek, şimdi Almanya'da havalimanlarında uyuşturucu aramada görev yapıyor.

1/ 7
Almanya
ın yıldızı oldu

Dukkha'nın sokaktan Almanya'ya uzanan ilginç yaşam öyküsü ise Alman Vox Tv'de 8 bölümlük bir diziye dönüştürüldü.

2/ 7
Almanya
ın yıldızı oldu

Antalya'ya 24 yıl önce tatil için gelen ve çok sevdiği bu kente yerleşmeye karar veren Annemarie Neuner, Türkiye'deki sokak köpeklerini, Almanya'da bulunan ve sokak hayvanlarını korumayı üstlenen Hayatı Koruma Derneği (Care Life de) aracılığı sokaktan kurtarıyor. Bugüne kadar 700 civarında sokak köpeği, 40 civarında da kediyi Almanya'da sahibe kavuşturan Annemarie Neuner'in, 15 Şubat 2008 tarihinde Ermenek Mahallesi'nde oğlu Fatih Neuner tarafından sokakta yaralı halde bulduğu sokak köpeği, bugün Almanya'da aldığı eğitimle uyuşturucu olaylarında başarıyla görev yapıyor.

3/ 7
Almanya
ın yıldızı oldu

‘Dukkha’ adı verilen köpeğin ilginç macerası, Alman Annemarie Neuner'in oğlu Fatih Neuner, onu sokakta kanlar içinde yaralı bir halde görmesiyle başladı. 18 yaşındaki oğlunun köpeği yakalamak istediğini ancak korktuğu için kaçtığını belirten Annemarie Neuner, daha sonra mahalleye 15 civarında tasma dağıttıklarını ve görenlerin yakalayıp kendisine getirmesini istediğini söyledi. Bir gün sonra 6 yaşındaki Eda Yüzgül adlı çocuğun köpeği yakalayıp getirdiğini belirten Annemarie Neuner, yaralı köpeği veterinere tedavi ettirdiğini kaydetti. Neuner, “Almanya'da bulunan ve benim de Türkiye'de faaliyetlerini yürüttüğüm Hayatı Koruma Derneği aracılığı ile Dukkha ismini verdiğimiz sokak köpeğini Almanya'ya gönderdim. Orada Dernek Başkanı Silvia Greene aracılığı ile Dukkha'ya polisiye eğitim verildi. Uvre Friedrich tarafından uyuşturucu maddelerin bulunmasına yönelik süren eğitim sonrasında, şimdi havalimanlarında görev yapmaya başladı” dedi.

4/ 7