Ateşkesin ardından Gazze

İsrail ile Filistinli gruplar arasında sağlanan kalıcı ateşkes sonrasında, Gazzeliler sahillere akın etti.

Ateşkesin ardından Gazze

İsrail ile Filistinli gruplar arasında sağlanan ateşkesin  ardından bölgede hayat normale dönerken, Gazze halkı, savaşın zorlukları ve halen  devam eden abluka nedeniyle zorluklarla mücadele ediyor.

1/ 15
Ateşkesin ardından Gazze

   Anlaşmaya rağmen İsrail-Gazze-Mısır arasındaki sınır kapılarındaki  geçişlerde yaşanan sıkıntılar, savaştan önce var olan yasaklama ve kısıtlamaların  51 günlük yıkıcı saldırıların ardından da devam ettiğini gösteriyor.

2/ 15
Ateşkesin ardından Gazze

   Gazze'nin altyapısı, tek elektrik üreten santrali, sağlık merkezleri  ve yerleşim birimlerinin İsrail tarafından hedef alınması, bölgede "katliam"  boyutlarında yaşanan insani krizin yanı sıra Gazze halkının karşılaştığı  ekonomik, enerji, sağlık ve imar alanlarında mücadele etmesi gereken sorunlara  yol açtığı gözleniyor.

3/ 15
Ateşkesin ardından Gazze

- Ateşkesin arından gelen 7 gün

   Gazze'de binlerce kişinin evsiz kaldığı, 2 binin üzerinde insanın  hayatını kaybettiği, 11 binden fazla Filistinlinin yaralandığı saldırıların  ardından İsrail ile Filistinli gruplar arasında varılan kalıcı ateşkes anlaşması  şu ana kadar iki taraftan da ihlal edilmedi.

4/ 15