Dünyanın en büyük emlakçısı

Dünyanın en büyük emlakçısı

Dünyanın en büyük emlakçısı

Son 5 yılda art arda dünyanın en yaşanılabilir şehri seçilen Avusturya'nın başkenti Viyana’da belediye tarafından hayata geçirilen toplu konut projeleri, dar gelirli vatandaşların kullanımına sunuluyor.

Viyana Belediyesi’nin yaklaşık 1920’li yıllarda başladığı toplu konut projeleri kapsamında çeşitli büyüklükteki 220 bin konut günümüzde vatandaşlar tarafından kullanılıyor.

Hürriyet

1/ 8
Dünyanın en büyük emlakçısı

Viyana Belediyesi’nin ev konusunda uzmanlaşmış kurumu olan Wiener Wohnen yönetimindeki belediye evleri, Konut Bakanlığı tarafından idare ediliyor. Bu evlerin bakımları içinde yüzlerce çalışan istihdam edilmiş durumda.

Wiener Wohnen’ta yönetici olan Yüksek Mühendis Christian Rück, belirli şartlarla evleri çok uygun şekilde Viyanalılara kiraya verdiklerini ifade etti.

Rück, konutları kiraya verdikleri kişilerde Avusturya vatandaşlığı şartı aramadıklarını, Viyana’da son 2 yıldır yasal şekilde oturması ve belirli bir geliri olmasının yeterli olduğunu belirtti.

2/ 8
Dünyanın en büyük emlakçısı

Margareten Gürtel bölgesinde 95 yıl önce başlatılan ve dar gelirli vatandaşlar tarafından büyük rağbet gören toplu konut projesinin günümüze kadar sürekli büyüdüğünü aktaran Rück, şu anda Viyana Belediyesi’nin 220 binden fazla evinin bulunduğunu hatırlattı.

Evlerin sadece kiralandığını ve kira bedellerinin metrekaresine göre değiştiğini anlatan Rück, “Viyana’nın her yerinde bu evlerden bulunuyor. Evlerin büyüklüğü yaklaşık 45 metrekareden başlıyor ve yaşayacak olan kişi sayısına göre metrekaresi de artıyor. Kira bedeli de ortalama kiralardan çok daha az” dedi.

3/ 8
Dünyanın en büyük emlakçısı

 Sosyal demokrasinin gelişmeye başladığı 1920’li yıllarda başlayan bu tip projeler sayesinde alt gelir düzeyindeki vatandaşların bu evlerde oturduğunu vurgulayan Rück, “Viyana’nın üçte biri belediye evlerinde oturuyor. Engelliler için de evler var. Yürüme güçlüğü olanlar için belediye evleri daha oturulur hale getirildi. Engelliler için gereken her şey yapıldı” ifadelerini kullandı.

4/ 8