Efes 2016 Tatbikatı nefesleri kesti

Efes 2016 Tatbikatı nefesleri kesti

TÜRK Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından bu yıl ilk kez uluslararası çapta düzenlenen Efes Birleşik Fiili Atışlı Tatbikatı, İzmir’in Seferihisar İlçesi Doğanbey Mevkii’nde, gerçekleştirildi. Seçkin gözlemci gününün gece bölümüne dört ülkenin genelkurmay başkanıyla katılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, 900’ü katılımcı ülkelere ait olmak üzere toplam 7 bin 500 askerin görev aldığı birliklerin havadan ve karadan icra ettiği faaliyetleri, yerinde ilgiyle izledi. 

1/ 56
Efes 2016 Tatbikatı nefesleri kesti

Bu tatbikatta ilk kez, konvansiyonel savaşın yanı sıra terörizmle mücadele, siber savaş ve psikolojik harbi içerisine alan hibrit savaşı da kapsayacağı açıklandı. Ayrıca TSK’nın en kapsamlı faaliyeti olan Efes Tatbikatı’nın bu yıldan itibaren bir yıl milli kuvvetlerin kullanımıyla müşterek, bir yıl da yabancı ülkelerin katılımıyla birleşik olarak yapılacağı öğrenildi.

2/ 56
Efes 2016 Tatbikatı nefesleri kesti

Her yıl 4 Mayıs - 4 Haziran arasında gerçekleştirilen Efes Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı, bu yıl Türkiye’nin yanı sıra Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Azerbaycan, İngiltere, Katar, Pakistan, Polonya ve Suudi Arabistan’dan da unsurların görev almasıyla Birleşik Fiili Atışlı Tatbikat’ına dönüştürüldü. 4 Mayıs tarihinden beni hazırlıkları süren Efes 2016 Birleşik Fiili Atışlı Tatbikat’ının seçkin gözlemci gününün gece bölümü saat 20.30 ile 22.10 saatleri arasında gerçekleştirildi. 

3/ 56
Efes 2016 Tatbikatı nefesleri kesti

Geçen yıllarda olduğu gibi Doğanbey Mevkisi’ndeki arazide gerçekleştirilen tatbikatı, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın yanı sıra, Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov, Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı Abdulrahman Saleh Al Bunyan, Katar Genelkurmay Başkanı Ghanim bin Shaheen Al-Ghanim, Ukrayna Genelkurmay Başkanı Viktor Muzhenko, Polonya Genelkurmay Başkan Yardımcısı Anatol Wojtan, Japonya Kara Kuvvetleri Komutanı Kiyofumi Iwata ve Pakistan Kara Kuvvetleri Komutanı Raheel Sharif, kuvvet komutanları, 79 yabancı ülkeden 255 seçkin gözlemci takip etti. Tatbikatı ayrıca yerel gözlemciler de izledi.

4/ 56