Güzellik uğruna yüzüne regl kanını sürüyor

ABD'de yaşayan 36 yaşındaki Mary Miranda, hastalıktan kurtulduğu günü kutsamak ve cildini güzelleştirmek için regl kanını yüzüne sürüyor.

Güzellik uğruna yüzüne regl kanını sürüyor

Mary Miranda isimli ABD'li bir kadın, adet kanını fazla önemsiyor ve regl kanını bitkileri beslemek, boya yapmak ve hatta cildini güzelleştirmek için yüzüne bile sürüyor. Genç kadının bu hareketi birçok kişi tarafından eleştirilse de Miranda'nın bunu yapmak için kendince geçerli bir sebebi var.

1/ 8
Güzellik uğruna yüzüne regl kanını sürüyor

36 yaşındaki Mary Miranda, regl kanının cildini gençleştirdiğini düşünüyor. Bu nedenle de yüzüne regl kanıyla maske yapıyor. Genç kadın bu maskenin cildini parlattığını ve akne izlerini yok ettiğini öne sürüyor. Sezgisel ve kadınsal uygulama koçu olan Mary Miranda, her zaman regl dönemiyle bu kadar barışık değildi.

2/ 8
Güzellik uğruna yüzüne regl kanını sürüyor

İlk kez 12 yaşında regl olduğunu söyleyen Mary Miranda, yirmili yaşları boyunca ağrılı, düzensiz ve ağır dönemler yaşadı. Mary'nin ağır geçen bu dönemleri bazen 8 gün boyunca sürüyordu. O ise bu dönemlerde utanç ve tiksinti hissediyordu. Ayrıca pediyodu oldukça düzensizdi. Mary bazen yılda sadece üç veya dört kez regl olabiliyordu. Ancak olağandışı olan bir şey fark etti. Mary bu durumu şu sözlerle açıklıyor;

3/ 8
Güzellik uğruna yüzüne regl kanını sürüyor

"Bana göre yetiştirme, toplum, ataerkillik ve din, kadınların regl dönemleri boyunca nasıl hissettiklerini ve davrandıklarını çok etkiledi. Regl ya da menstruasyon kelimesinin birçok kadın için utanç, iğrenme ve günah kaynağı olarak görülüyor. Konuşulmaması gereken bir konuymuş, tabuymuş gibi sunuluyor. Regl konusu masaya geldiğinde birçok erkek aşağılayıcı yorumlar yapıyor. Bazı erkekler, "kadınlar dönemleri boyunca azgındır", "çok sinirli herhalde yine döneminde" veya "dönemler iğrenç" gibi şeyler söylüyorlar."

4/ 8