Soma görüşmelerinde ilginç anlar

TBMM'de AK Parti, CHP ve HDP'nin Soma'daki faciayla ilgili Meclis araştırması açılmasını içeren önergelerin görüşülmesine başlandı.

Soma görüşmelerinde ilginç anlar

TBMM'de AK Parti, CHP ve HDP'nin Soma'daki faciayla ilgili Meclis araştırması açılmasını içeren önergelerin görüşülmesine başlandı.

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden CHP İstanbul Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu için 2 dakika saygı duruşunda bulunuldu. Ak Parti, MHP ve HDP'li milletvekilleri de CHP milletvekillerinin yanına giderek başsağlıgı dileklerini iletti. CHP sıralarına ise Aslanoğlu'nun fotoğrafının yanı sıra Soma faciası nedeniyle karanfil ve baret kondu.

 

1/ 7
Soma görüşmelerinde ilginç anlar

TBMM Genel Kurulu'nda AK Parti, MHP ve HDP Milletvekilleri, CHP sıralarına giderek, CHP İstanbul Millevekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu'nun hayatını kaybetmesi nedeniyle taziyelerini iletti.

Genel Kurul'da, Aslanoğlu için 1 dakika saygı duruşunda bulunuldu.TBMM Genel Kurulu başlamadan önce salona gelen CHP milletvekilleri, CHP sırasının ilk masasına geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden CHP İstanbul Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu'nun fotoğrafı ile Soma'da yaşanan maden faciası nedeniyle baret ve karanfil kondu. Bakanlar ile AK Parti, MHP ve HDP'li milletvekilleri CHP sıralarına giderek Aslanoğlu'nun ölümüyle ilgili üzüntülerini iletti ve başsağlığı diledi.

2/ 7
Soma görüşmelerinde ilginç anlar

TBMM Genel Kurulu ise saat 15.00'da TBMM Başkanvekili Sadık Yakut yönetiminde başladı. Genel Kurul'da ilk olarak geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden CHP İstanbul Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu ile 1 dakika saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından gündem dışı konuşmalara geçildi. Söz alan milletvekilleri Soma'da yaşanan maden faciasıyla ilgili konuşmalar yaptı.

Konuya ilişkin konuşan Yıldız, madenlerdeki denetimlerin farklı bir boyut kazanacağını belirterek, "Bu kaza ile ilgili son derece temkinli konuştum. Kazanın nereden çıktığı adli ve idari soruşturmayla birlikte olacak. 70'e yakın kalem üzerinde çok farklı denetimlerle birlikte geliyoruz. Bir maden kazasının çok ciddi bir haber niteliği vardır" dedi.

Yıldız, "Hepimizin derinden yaralandığı bir maden kazası. Eğer bir afet, doğal afet değil de tabi afet değilse, orada kusur vardır. Oradaki afet bir doğal afet ise, oradaki kusur tartışılır. Ama buradaki kusur, kesinlikle tartışılmaz. Bunun paydaşları kim ve hangi kuruluş olursa olsun bununla ilgili yapacağımız çalışmaya itimat etmenizi, inanmanızı özellikle isterim. Çünkü burada insani, siyasi, idari, adli, hukuki, teknik denetimler ve bir çok yönden bu konunun irdelenmesi lazım. Enine boyuna irdeleneceğinden hiç birimizin şüphesi olmasın" diye konuştu.

3/ 7
Soma görüşmelerinde ilginç anlar

Manisa Soma'daki maden ocağında meydana gelen kaza Meclis, gündeminde tartışılıyor. AK Parti, CHP ve HDP'nin Soma'daki faciayla ilgili Meclis Araştırması açılmasını içeren önergeleri, Genel Kurul'da görüşülüyor. Önergelerin görüşülmesinin ardından Araştırma Komisyonu kurulmasının kabul edilmesi bekleniyor.

4/ 7