Tunceli'ye sera kurdular

Tunceli'ye sera kurdular

Ege'de çapa yaparak geçinmeye çalışan  Mardinli iki kız kardeş, burada öğrendikleri seracılık işiniTunceli'ye taşıdı.  Kiraladıkları 30 dönüm araziye kavun, karpuz ve sebze eken Leyla (20) ve Hamdiye  Başaran (23) kardeşler, bu sayede tarım işçiliğinden kurtulup genç yaşlarında  kendi işlerinin patronu oldu. Mardin'in Derik ilçesinde yaşayan Leyla ve Hamdiye Başaran, sekiz  çocuklu ailenin ortanca çocukları. Babaları trafik kazası geçirince okulu bırakıp  çalışmak zorunda kalan ve küçük yaşta evin yükünü omuzlarına alan iki kız kardeş,  önce Ege bölgesinde mevsimlik işçi olarak çalışmaya başladı.

1/ 6
Tunceli'ye sera kurdular

Yeteri kadar gelir  elde edemeyen Başaran kardeşler, seracılık yapmaya karar verdi. Tunceli'nin İnönü Mahallesi'nde kiraladıkları araziye kavun, karpuz ve  sebze eken Başaran kardeşler, bu sayede biri askerde ikisi okuyan kardeşlerine  bakıp evi geçindiriyor.

"Gazeteci olmak isterdim"

Küçükken gazeteci veya fotoğrafçı olup diyar diyar gezmeyi hayal  ettiğini söyleyen Leyla Başaran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, babasının  geçirdiği  trafik kazası sonucu engelli kalması nedeniyle okulu bırakıp çalışmak  zorunda kaldığını belirtti.

2/ 6
Tunceli'ye sera kurdular

Başaran, kendisi gibi okulu bırakıp çalışmak zorunda kalan ablasıyla  evin geçimini üstlendiklerini ifade ederek "Kavun ve karpuz ekiyoruz, bitkilerle  uğraşıyoruz. Ürettiklerimizi buradaki market ve komisyonculara satıyoruz. Yabancı  olduğumuzdan ilk sene bayağı sıkıntı çektik. Diğer illere götürmek zorunda  kalıyorduk. İnşallah bu sene bunu yaşamayız." dedi.

3/ 6
Tunceli'ye sera kurdular

"Buradaki her şeyi ben ve kardeşim yaptık"

Hamdiye Başaran ise okumayı çok istediklerini ancak maddi durumlarının yetersizliği nedeniyle çalışmak zorunda kaldıklarını belirterek, seracılıkla  evlerini geçindirdiklerini söyledi. Başaran, "Biz ilkokula giderken babam trafik kazası geçirdi. Maddi  durumumuz yoktu, gelirimiz yoktu, çalışmak zorunda kaldık. Okuldan ayrılmak  zorunda kaldık. Okumayı çok isterdik." diye konuştu.

4/ 6