Mumyaların sakladığı sır!

Kahire'deki Mısır Müzesi'nde bulunan 50’yi aşkın mumya üzerinde yapılan analizler, şaşırtıcı bir tabloyu ortaya çıkardı.

Mumyaların sakladığı sır!

3,500 YILLIK MUMYALARIN SAKLADIĞI SIR

Bilim insanları, dünyanın bilinen en eski mumyalarından bazıları üzerinde hem tıbba, hem de tarihe ışık tutacak bir çalışma gerçekleştirdi. Mısır kültürü uzmanları, mumyaları inceleyerek, kalp rahatsızlıklarının binlerce yıl önce ne kadar yaygın olduğunu anlamak istedi.

Kahire'deki Mısır Müzesi'nde bulunan 50’yi aşkın mumya üzerinde yapılan analizler, şaşırtıcı bir tabloyu ortaya çıkardı. Araştırmacılar, CT scan analizinden geçirilen 52 mumyadan 44’ünün kalp rahatsızlığından öldüğünü tespit etti. Daha da ilginci, incelenen mumyaların yarısının Firavun ailesine mensup veya yakın olan elit insanlardan oluşması.

1/ 20
Mumyaların sakladığı sır!

3,500 YILLIK MUMYALARIN SAKLADIĞI SIR

10 Mayıs günü, Kahire müzesinde toplanan bilim insanları onlarca mumyayı teker teker CT scan analizinden geçirdi. 17 Mayıs günü, birçoğu Mısır’ın Yeni Krallık dönemine ait mumyanın fotoğrafı basına dağıtıldı.

Bu fotoğrafta, Yeni Krallık, 18’inci Hanedanlık döneminde (M.Ö 1295-1186) yaşamış olan Isis adlı mumyanın tabutu görülüyor. Isis, atardamarlarında tıkanıklık tespit edilen en yaşlı insanlardan biri. 3,500 yıldan daha fazla bir süre önce yaşamış olan Isis’in rahatsızlığı, kalp sorununun sadece modern dünyaya ait bir hastalık olmadığının kanıtı oldu.

2/ 20
Mumyaların sakladığı sır!

3,500 YILLIK MUMYALARIN SAKLADIĞI SIR

Bu fotoğrafta, Mısır kültürü uzmanları, Yeni Krallık 18’inci Hanedanlık (M.Ö 1550-1295) döneminde yaşamış olan Hatiay adlı mumyayı taramaya sokmak için hazırlık yapıyor. Hatiay’ın CT scan analizinde, mumyanın çok ciddi damar hastalığı çektiği anlaşıldı. Binlerce yıl önce yaşamış olan Mısırlı prensesin tıkalı atardamarları, Firavun ailesine mensup kişilerin de kalp hastalıklarından çok çektiğini ortaya koydu.

3/ 20
Mumyaların sakladığı sır!

3,500 YILLIK MUMYALARIN SAKLADIĞI SIR

Fotoğrafta, Yeni Krallık 18’inci Hanedanlık (M.Ö 1550-1295) döneminde yaşamış Maiherpri adlı mumya görülüyor. Bilgisayar taramaları, Mısırlı prensesin yakınları gibi damar tıkanıklığı nedeniyle erken yaşta öldüğünü gösterdi.

4/ 20