Annelere süt artırma önerileri

Annelere süt artırma önerileri

Toplumda şekerli besinlerin anne sütünü artırdığı şeklinde yanlış inanışların olduğunu söyleyen Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber, sütü arttırmanın kolay yollarını anlattı ve emziren anneler için özel bir çorba tarifi verdi. İşte Diyetisyen Şeber'in önerileri.

1/ 8
Annelere süt artırma önerileri

Sıvı tüketiminizi arttırın

Süt üretiminin yeterli olmasında en önemli koşul, annenin tükettiği sıvı miktarıdır. Günde 3-3,5 litre sıvı tüketiminin süt miktarını arttırmakta ciddi rol oynadığı uzun zamandan beri bilinmektedir. Yeterli su tüketemeyen anneler; suyun yanı sıra şekersiz bitki çayları, ayran, çorba ve şekersiz meyve kompostoları tüketerek sıvı tüketimlerini arttırabilirler.

2/ 8
Annelere süt artırma önerileri

Zayıflama diyeti yapmayın

Emzirme döneminin ilk altı ayında yapılan zayıflama diyetlerinin süt üretimini ciddi anlamda azalttığı bilinen bir gerçek. Bu nedenle emziren annelerin bebek ek besinlere geçene kadar zayıflama diyeti yapmaması önerilir. İlk altı ay sadece yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir. Bebek ek besinlere başladıktan sonra bir uzman yardımı ile zayıflama süreci başlatılabilir.

3/ 8
Annelere süt artırma önerileri

Karbonhidrat tüketiminizi kesmeyin

Emzirme döneminde yapılan en büyük yanlışlardan biri zayıflamak adına karbonhidrat tüketiminin tamamen kesilmesidir. Emziren annenin beslenmesinde mutlaka ekmek, pilav, makarna ve meyve gibi karbonhidrat kaynakları yer almalıdır. Şekerli besinlerin süt yaptığına inanılması bir şehir efsanesinden öte değildir. Bilimsel araştırmalar, şekerli besinlerin süt verimini arttırmadığını ortaya koydu. Beyaz şeker yerine kaliteli karbonhidrat kaynakları olan tam tahıllı ürünler tercih edilmelidir.

4/ 8