Ayrılık acısının fiziksel zararları

Ayrılık acısının fiziksel zararları

Çoğunlukla kadınlarda ortaya çıkan kırık kalp sendromu genellikle ayrılıklar ve sevilen birinin kaybından sonra ortaya çıkıyor, bazen bir araba kazası veya ciddi iş problemleri ya da ani bir korku sonrasında, menopoz sonrası cinselliğin bittiğinin düşünülmesi, cinsel şiddet , istismar veya cinsel yönden aşağılanmanın ardından da görülebiliyor.

Türkiye Psikoterapi ve Psikoterapistler Derneği (PSİKODER) terapistleri yaptıkları açıklamada kırık kalp sendromuna dikkat çekti ve duygusal ya da fiziksel stres sonucu şiddetli göğüs ağrısı ve nefes darlığı ile ortaya çıkan kırık kalp sendromunun genellikle kadınlar üzerinde büyük etki yarattığı bildirildi.

1/ 7
Ayrılık acısının fiziksel zararları

Mutluluk hormonlarıyla ilgili olabiliyor

Kırık kalp sendromunun şiddetli göğüs ağrısı ve nefes darlığı ile kendini gösterdiğini kaydeden PSİKODER Başkanı Dr. Cem Keçe; "Duygusal çöküntüler, travmalar, şoklar ve beraberinde gelen depresyon halinin vücuttaki hormon dengesi üzerinde olumsuz etkileri oluyor ve bu durum kalbe basınç yapıyor. Yani bu durumlarda vücutta yoğun adrenalin ve benzeri maddelerin salınıyor ve bu maddeler kalbin kasılma gücünü felce uğratarak kan pompalamasını ciddi şekilde engelliyor. Sonuçta belirtileri kalp krizini çok andıran ama niteliği ve tedavisi tümüyle farklı bir durum söz konusu oluyor. Kırık kalp sendromuna Takotsubo sendromu da deniyor. Takotsubo, Japon balıkçılarının ahtapot avlamak için kullandıkları bir cins çömlek. Bu sendroma yakalananların kalplerinin görünümü ekokardiyografide bu çömleğe benziyor. Bu durumda kalp ciddi şekilde etkileniyor ve vücuda yeterli kan pompalayamıyor ve sonuçta psikolojik kalp yetersizliğiortaya çıkıyor." dedi.

2/ 7
Ayrılık acısının fiziksel zararları

Menopoz sonrası görülebiliyor

Menopoz sonrası kırık kalp sendromunun görülebileceğine dikkat çeken Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Cebrail Kısa; "Menopoz kadınlar için önemli ve bilinmezliklerle dolu bir süreçtir. Ancak 'Menopoza giren kadın, artık kadın değildir!', 'Menopoz cinselliği bitirir!' gibi aslı astarı olmayan, kulaktan dolma laflar nedeniyle özellikle menopoz sonrası kadınların zihinlerinde cinsel yaşamlarını bitirmeleri ve partnerlerinin de bu duruma sessiz kalmaları kırık kalp sendromuna zemin hazırlayabiliyor. Menopoza kadar salgılanan östrojen hormonu, kadınları kalp hastalıklarına karşı koruyor. Ancak kadınlar menopoza girdiklerinde östrojen hormonu azalıyor ve yumurtalıklar görevini sonlandırıyor." dedi.

3/ 7
Ayrılık acısının fiziksel zararları

Cinsel sorunlarda etken

Cinsel ilişki sırasında salgılanan mutluluk hormonlarının kırık kalp sendromuyla yakın ilişkisi olduğu söyleyen Genel Sekreter Psikolog Kemal Özcan; "Cinsellikten soğuma, cinsel baskı, cinsel problemler, cinsel hormonlarla doğru orantılı olarak artış gösteren ve kalbi koruyan mutluluk hormonlarının az salgılanmasına neden oluyor, bu da, çarpıntı, mutsuzluk ve nefes darlığına yol açabiliyor. Cinsel olarak kullanıldığını düşünen genç kızların hayal kırıklıkları, taciz, cinsel yönden aşağılanma, ayrılıklar ve beraberinde gelen travmalar da kırık kalp sendromuna zemin hazırlayabiliyor." dedi.

4/ 7