Balığın faydaları saymakla bitmez!

Balığın faydaları saymakla bitmez!

Balığın kılçığında bulunan yüksek orandaki kalsiyum ve fosfor kemiklerin sağlığı ve dayanıklılığı bakımından önemli. Bu özelliği nedeniyle kemik erimesi sorununu yaşayanların balık etini fazla tüketmesi gerekiyor.

1/ 6
Balığın faydaları saymakla bitmez!

Balık eti, kırmızı ete oranla daha az yağlıdır ve bazı özel yağ asitleri içerir. EPA ve DHA adı verilen bu özel asitler, et, süt, peynir gibi diğer hayvansal besinlerde yoktur. Bu yağ asitleri kan pıhtı oluşumunu engelleyerek, atardamarın tıkanmasını önler, böylece kalp krizi ve felç riskini
azaltır, tansiyonu düşürür. Bu nedenle şeker hastalarının, kalp hastalığı ve felç riskinden
daha çok etkilendikleri için diğer insanlara göre daha fazla balık yemelidirler.

2/ 6
Balığın faydaları saymakla bitmez!

Balıklar diğer hayvanlara göre genel olarak daha az yağlıdır. Bu nedenle kilonun sağlıklı
düzeyde tutulabilmesine yardımcı olurlar. Balık eti bu özelliğinden dolayı zayıflama diyetlerinin vazgeçilmez besini olmuştur.

3/ 6
Balığın faydaları saymakla bitmez!

Kılçığı bile faydalı

Balığın protein içeriğinin ete eşdeğer olduğunu, fasulyede bulunan proteinlere göre de aminoasitlerin fazla olması nedeniyle daha çok sindirilir ve vücutta daha çok kullanılabilir.

Balığın kılçığında bulunan yüksek orandaki kalsiyum ve fosfor kemiklerin sağlığı ve dayanıklılığı bakımından önemlidir. Bu özelliği nedeniyle kemik erimesi sorununu fazla yaşayan menopoz dönemindeki kadınlar ve yaşlıların balık etini fazla tüketmesi gerekir. Sardalya ve somon gibi konserve balıklar ve yumuşak kılçıklarıyla beraber yenilebilecek küçük balıklar, bu nedenle
süt ürünleri yanında beslenmemizde daha fazla kalsiyum almanın en iyi yoludur.

4/ 6