Spor yapmak için 10 neden

Spor yapmak için 10 neden

Düzenli egzersizin vücudumuzun dış görünüşü kadar iç işleyişi için de faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Vücudumuz hareket etmek için yaratılmıştır, fakat çoğumuz günü oturarak geçiririz. Bu da sağlığımızı ve yaşam kalitemizi tehlikeye atar. İşte size spor yapmak için 10 neden.

1/ 12
Spor yapmak için 10 neden

1. Enerjiyi artırır

Egzersiz sırasında kalp atışlarımız hızlandığından, vücuda daha fazla kan pompalanır ve böylece hücrelere ve dokulara giden oksijen artar. Bu oksijen vücudumuzun yakıtıdır ve enerjimizi artırır. Eğer kendinizi bitkin hissediyorsanız kanınızın daha hızlı akmasını sağlayacak hareketler yaparak canlanın.

2/ 12
Spor yapmak için 10 neden

2. Ruh halinizi iyileştirir

Egzersiz vücudun mutluluk hormonu olan endorfin salgısını hızlandırır. Eğer kendinizi mutsuz hissediyorsanız, koşun ya da parkta bir yürüyüş yapın. Sonrasında görünüşünüz birden bire değişecek.

3/ 12
Spor yapmak için 10 neden

3. Sağlıklı pH dengesi sağlar

Egzersiz yoluyla vücutta artan oksijen, pH seviyesini de dengeler. Bunun anlamı, vücudumuz için en sağlıklı olan 'alkali ortamın' sağlanmasıdır. Vücudumuz eğer asidik bir ortama dönüşürse, egzama, eklem romatizması ve hatta kanser gibi hastalıklara yakalanma riski artar. Organlarımız asidi etkisizleştirmek için vücuttaki alkali mineralleri kullanırlar. Vücuttaki kan dolaşımının hızlanması, vücudu alkalize eden oksijenin akışının da hızlanması demektir. Böylece daha sağlıklı ve canlı bir duruma ulaşılır.

4/ 12