Ünlüler Belediye Başkanı olsaydı

Ünlülere sordular: "Belediye Başkanı olsaydınız ilk icraatınız ne olurdu?"

Ünlüler Belediye Başkanı olsaydı

Gülşah Alkoçlar

Binaları tek tip yapardım
İstanbul’a belediye başkanı olsaydım ilk olarak tabii ki trafik konusunu ele alırdım. Deniz taşımacılığını yaygınlaştırırdım. Ayrıca tüm binaların görünümünü tek tip yapardım. Böylece İstanbul görüntü kirliliğinden kurtulurdu.

1/ 5
Ünlüler Belediye Başkanı olsaydı

İpek Tuzcuoğlu

Ranttan uzak dururdum
İstanbul gibi bir şehrin belediye başkanı olmak çok büyük sorumluluk gerektiriyor. Ben başkan olsaydım rant sağlayacak yapılardan uzak dururdum. İstanbul’un çok değerli ve güzel yapıları var. Bunlar korunmuyor. Çevre düzeni ve yapılaşma çok önemli. Önce bu sorunu çözerdim. Su ve elektrik ihtiyacı çok önemli. Baraj ve santrallerle igili yeni düzenlemeler getirirdim.
Kesinlikle güvenli olmayan semtler var. Ben hâlâ bazı semtlerden aracımla geçerken rahatsız oluyorum. Sonra deprem konusu da önemli. Birçok bina hâlâ korunmasız. Bunları düzeltmek için çalışırdım.

2/ 5
Ünlüler Belediye Başkanı olsaydı

Nedret Taciroğlu

Önceliğim trafik olurdu
İstanbul’un en önemli sorunu olan trafiğe çözüm bulmaya çalışırdım. Her gün Sarıyer’den Teşvikiye’ye gidip gelirken ömrümün yarısı yollarda geçiyor. Trafik sorununa çözüm olarak öncelikle tüp geçidi acil olarak faaliyete sokardım. Hatta birkaç tüp geçit daha daha inşaa ederdim. Bunun yanı sıra deniz trafiğine çoğaltır, kara trafiğinin rahatlatmanın yollarını arardım.

3/ 5
Ünlüler Belediye Başkanı olsaydı

Pelin Batu

Yeşil alanları çoğaltırdım
Bir kere İstanbul’a daha çok yeşil alan gerekiyor. Öncelikle bunlar için çalışma yapardım. Ayrıca İstanbul’un yolları sürekli bir değişim halinde. Kaldırım yapılıyor, altı ay sonra sökülüp bir başka kaldırım yapılıyor. Buna bir çözüm bulurdum. Tarihi eserlerin korunması da önemli. Kendi mahalleme bile bunu görüyorum. Tarihi eserlerin orjinal haliyle korunması gerek.

4/ 5