Ünlülerle mutfaktayız

Hafta Sonu dergisi, İstanbul cemiyet hayatının tanınmış isimlerinin mutfaklarına konuk oldu..

Ünlülerle mutfaktayız

Ünlülerle mutfaktayız

Hafta Sonu dergisi, İstanbul cemiyet hayatının tanınmış isimlerinin mutfaklarına konuk oldu ve onlardan sofralarını süsledikleri, en iddialı yemeklerini yapmalarını istedi. Herkes birbirinden farklı, leziz yemekler için kolları sıvadı ve hünerlerini gösterdi.

1/ 8
Ünlülerle mutfaktayız

DEMET KUTLUAY
Ne kadar yemek o kadar emek

Birkaç ay önce açtıkları Latife adlı restoranın mutfağında bizim için hünkarbeğendi pişiren Demet Kutluay, pilavda ve fırın sütlaçta iddialı.

*En iyi yaptığınız yemek...
Pilavda iddialıyım, et yemeklerini de güzel yaparım. Tatlı olarak da fırın sütlaçta iddialıyım.
*En çok sevdiğiniz yemek nedir?
Beğendili tas kebabı ve etli yaprak dolmasını çok severim.
*Hangi mutfağı daha çok tercih ediyorsunuz, neden?
Türk mutfağını, çünkü çok çeşitli ve her ağız tadına göre bir tarifi mutlaka var.
*Mutfağınızın olmazsa olmazı nedir?
Sebze... Etli yemek yaparken bile mutlaka içine sebze koyarım. Baharatlar da olmazsa olmazımdır. Tavuğu ızgara yapacağım zaman, ızgaraya atmadan önce baharatlarla marine ederim. Mutlaka zeytinyağı kullanırım. Yani sebze, baharat ve zeytinyağı olmazsa olmazımdır.
*Eşiniz İbrahim Kutluay için yaptığınız özel bir yemek var mı?
İbrahim yaprak sarmasını çok seviyor. Kayınvalidem mükemmel yapar. Ben de yapmaya çalışıyorum, fena da olmuyor (gülüyor). Makarna ve pilavı da çok sever.

2/ 8
Ünlülerle mutfaktayız

DENİZ BERDAN
Haftada 4-5 gün balık yerim

Deniz Berdan, haftada 4-5 gün balık yiyor. Yaz aylarında Göçek’ten aldığı domates ve sebzeleri dondurup, bütün kış o sebzeleri kullanıyor.

*En iyi yaptığınız yemek...
Sağlıklı, hafif ve çok lezzetli kişler, tatlılar, hafifletilmiş kepekli pizzalar, fajita, fırında et ve tavuk çeşitleri yaparım. Izgara da yapıyorum fakat ızgaranın ince noktası kurutmamakta.
*En çok sevdiğiniz yemek nedir?
Izgara kalkan ve palamutun yanında kendi özel tarifimden hardal soslu nohutlu salataya bayılıyorum. Balığın her türlüsünü yerim, yeter ki balık olsun. Haftada 4-5 gün yerim.
*Hangi mutfağı daha çok tercih ediyorsunuz, neden?
Sağlıklı pişirme yöntemleri ve damak tadıma uyması nedeniyle daha çok California mutfağını tercih ediyorum. Çünkü ürünlerin hepsi az pişiriliyor. Dönemin mevsim sebzeleriyle yapılıyor yemekler.

3/ 8
Ünlülerle mutfaktayız

FERAYE TANYOLAÇ
Domatesli pilavıma bayılırlar

Feraye Tanyolaç Çilingiroğlu, bizim için bamya pişirdi. Mutfağının vazgeçilmezinin tavuk olduğunu söyleyen Feraye Hanım, “Domatesli pilavıma ve tavuk yemeklerime bayılırlar” diyor. En sevdiğiniz yemek nedir?
Tavuk yemeden yapamam. Hafif geliyor.
*Hangi mutfağı daha çok tercih ediyorsunuz?
Bir numarada Türk mutfağı, ikinci sırada ise Çin mutfağı geliyor. Çünkü Çin mutfağında çok tavuk ve sebze kullanıyorlar. Ağır gelmiyor ve baharatları da çok uygun kullanılıyor.
*Hayalinizde bir masa donatsanız kimlerin olmasını isterdiniz ve onlara ne pişirirdiniz?
Ben üç, dört yıl önce annemi kaybettim. Kaya’nın babası ile de tanışmak hiç nasip olmadı. İkisi de hayatta değil şu anda. Hayatta olsalardı, onlara güzel bir sofra hazırlamak isterdim.
*Kaya Çilingiroğlu için yaptığınız özel bir yemek var mı?
Kaya Bey yemek ayırmadığı için ve bütün yaptığım yemekleri sevdiği için bu konuda çok şanslıyım. Ama domatesli pilavı çok sever ve benimkini de beğenir. Haftada neredeyse 4-5 gün domatesli pilav yapıyorum.

4/ 8