En çabuk yaşlanan 5 organ

En çabuk yaşlanan 5 organ

En çabuk yaşlanan 5 organ

Yaşlanmak, önlenmesi mümkün olmayan doğal bir durum. Ancak önemli olan sağlıkla, mutlulukla ve zamanı geldiğinde yaşlanmak. Öyle ki bazı insanlar yaşça genç oldukları halde ruhen yaşlanabiliyor, bazıları ise tam tersine yaşça büyük oldukları halde ruhen genç kalıyor. Yıllar ilerledikçe kalp ve beyin başta olmak üzere birçok organımızda değişiklikler yaşanıyor. Sağlıklı beslenmek, stresten uzak kalmak, düzenli spor yapmak ya da sigara ve alkol gibi zararlı maddelerden uzak durmak gibi bazı kuralları alışkanlık haline getirmek yaşlanmayı geciktiriyor. Acıbadem Kadıköy Hastanesi İç Hastalıkları ve Geriatri Uzmanı Doç. Dr. Berrin Karadağ, yaşla birlikte vücudumuzda yaşanan değişimler ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

1/ 15
En çabuk yaşlanan 5 organ

1- BEYİN: 30 yaşından sonra beyin hücreleri ölmeye başlıyor

30 yaşından sonar beyin hücreleri yavaş yavaş ölüyor ve beyin dokusunda küçülme başlıyor. Bu olay 50’li yaşlarda beyin ağırlığında azalmaya yol açıyor ve her 10 yılda yüzde 2-3 oranında azalma meydana geliyor. Bu değişikliklere bağlı olarak da yeni bilgi öğrenme hızı azalıyor.

2/ 15
En çabuk yaşlanan 5 organ

Ancak eski bilgiler özenle saklanıyor. Kitaplığın üst rafları yani yeni bilgiler en ufak bir sarsıntıda yıkılırken, eski bilgilerin saklandığı alt raflar daha sağlam kalıyor.

3/ 15
En çabuk yaşlanan 5 organ

Beyin yaşlanmasını belli bir ölçüde geciktirmek elinizde. Haftada en az iki defa balık yemeli, sigara ve alkolden uzak durmalısınız. Ayrıca zihin çalıştıran egzersizler, bulmaca çözümü veya günlük haberleri ayrıntılı takip etmek de beyin sağlığı için oldukça faydalı.

4/ 15