Taksim saldırısı davasında tahliye kararı

Güncelleme:

İstanbul Taksim'de 6 kişinin öldüğü, 99 kişinin yaralandığı bombalı saldırıyla ilgili davada 3 sanığın tahliyesine karar verildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın üçüncü duruşmasına, Ahlam Albashır’ın arasında bulunduğu 12 tutuklu sanık hazır bulundu. 15 tutuklu sanık ise Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı.

AHLAM ALBASHIR: "KIZKARDEŞİMLE KONUŞMAK İSTİYORUM"

Duruşmada savcı, tüm sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini talep etti. Bunun üzerine savunması sorulan sanık Ahlam Albashır, "Tutukluluk talebine bir diyeceğim yoktur. Sadece kızkardeşimle konuşmak istiyorum" dedi.

KEŞFE GİTTİĞİ YAŞI KÜÇÜK SANIK: "ÇOK FOTOĞRAF ÇEKİYORDU"

Ahlam Albashır ile eylem öncesinde Taksim ve Fatih’te keşif yapmaya giden 18 yaşından küçük tutuklu A.E.Ş., Ahlam ile iş yerinden tanıştığını, annesinin de aynı işyerinde çalıştığını, Fatih ve Taksim’e birlikte gittiklerini belirterek "Ahlam çok fotoğraf çekiyordu. Neden bu kadar fotoğraf çektiğini sordum. ‘Ablam burayı görmek istiyor. Onun için çekiyorum’ dedi" diyerek suçlamaları reddetti.

"BİZİ DE CEZAEVİNDE ÖLDÜRÜYOR"

Ahlam Albashır’ın yakalandığı evde bulunan tutuklu sanık Hatice El Kurdi ise "Oğlumla birlikte geldi. Tanımıyoruz. Normal bir insan gibi bir gece kalıp ertesi gün gidecekti. İsmini dahi bilmiyorduk. Vefat edenleri öldürdü, mezara girdi ama bizi de cezaevinde öldürüyor. Biz zaten savaştan kaçtık. Bu ülkeyi sevdik hatta vatandaşlık için davet aldık. Suçumuz yok, tahliyemi talep ediyorum" şeklinde kendisini savunarak tahliyesini istedi.

"KEŞKE BU İNSANLAR ÖLMESEYDİ"

Bilal El Hacmaos ile atölyede çalışan, Ahlam Albashır'i bir süre evinde konaklatan tutuklu sanık Ahmad Haj Hasan ise tahliyesini isteyerek "Keşke Ahlam paramparça olsaydı bu insanlar ölmeseydi" dedi. Tutuklu sanık Ahmed Alhaj Mwas, Bilal El Hacmaos’un kardeşi olduğu için diğer sanıklardan daha fazla suçlandığını belirterek "Zaten Bilal ile yazışmalarımı inkar etmedim. Olaydan 1 hafta sonra yakalandım. Bu süre içinde ne Bilal'in bana gönderdiği mesajları sildim, ne telefonumu kırdım. Bu olayı Bilal'in gerçekleştirdiğini ailemden öğrendim. 10 aydır tek başıma bir odada kalıyorum" dedi.

3 SANIK TAHLİYE EDİLDİ

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Ahlam Albashır'ın olayın hemen sonrasında kaçtıktan sonra Küçükçekmece, Kanarya Mahallesi'ndeki evde birlikte yakalandığı sanıklar Mesut Hesso, Muhammed Şiho ve Zekeriya Muhammed Şemmuni'nin suç vasıflarının değişme ihtimali nedeniyle tahliyelerine karar verdi. Üç sanık hakkında yurtdışına çıkış yasağı konulmasına da karar verildi. Duruşma, 13 Kasım 2023 tarihine ertelendi.

DHA