Uludağ'da orman katliamı!

Yaklaşık bin 300 türe yaşam kaynağı olan, 172 Türkiye endemiğinin yanı sıra dünyada başka hiçbir yerde görülmeyen 32 türe ev sahipliği yapan Uludağ'da bir orman katliamı yaşandı.

Uludağ'da orman katliamı!
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Bitkiler, insanlar ve diğer türler için yaşayan biyoloji laboratuvarı Uludağ Milli Parkı sınırları içerisinde bulunan Sarıalan ve Kirazlıyayla’da doğalgaz boru hattı çalışması için ağaç kesimi yapılıyor. Teferrüç mevkiinden başlanarak, Kadıyayla, Kirazlıyayla’dan Sarıalan’a kadar olan bölgede Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tesislerine doğalgaz hattı ulaştırabilmek için 10-15 metre genişliğinde 4 kilometre uzunluğunda yol açılıyor. Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği’nin yaptığı inceleme gezisi sırasında ortaya çıkan görüntüler, tepkilere neden oldu.

ULUDAĞ YOK OLUYOR

1961 yılında milli park ilan edilen ancak yapılan planlarla yapılaşma baskısının yaşandığı Uludağ Milli Parkı’nda endemik türler her geçen gün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşam Ortamlarını Koruma Sözleşmesi adıyla anılan Bern Sözleşmesi’ne göre Uludağ, korunması gerekli alanlardan biri. Bern Sözleşmesi’ne göre “çok tehlikede” kategorisinde bulunan, yani dar alanlarda yaşayan ve yok olma tehlikesi altındaki lokal endemiklerden 13’ü Uludağ’da yaşıyor. “Tehlikede olan” kategorisinde ise, gelecekte “çok tehlikede” statüsüne girmeye aday ve olgun birey sayısı 2 bin 500’ü geçmeyen ve en çok 5 yerde görülen endemiklerden 19 tür yine Uludağ’da.

“Zarar görebilir” statüsünde de 10 yıl içinde popülasyonlarındaki azalma oranı yüzde 30 olan endemik statüsündeki 21 tür de Uludağ’da bulunuyor. Uludağ’da yine “Tehlike altına girebilir ve zarar görebilir” kategorisine yaklaşmış 30 tür,  “Az tehlike altında” 84 tür var.

Uludağ’ın bitki yaşamıyla ilgili çalışmalar yapmış, insan eliyle tahrip edilen, nesli tükenen ve başka hiçbir coğrafyada görülmeyen endemik bitkilerin varlığını kanıtlamış Prof. Dr. Gönül Kaynak’a göre Uludağ’a gerçek bir koruma statüsü getirilmezse başka hiçbir coğrafyanın sahip olmadığı bu laboratuvar yok olacak...

 

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News