Emniyet 27 Mart'ta uyarmış ama...

Emniyet 27 Mart'ta uyarmış ama...

DHKP-C'nin savcımızı şehit etmesinin ardından Emniyet'in tüm birimleri uyardığı ortaya çıktı.

Savcı Kiraz’ın öldürüldüğü saldırıdan 4 gün önce Emniyet Genel Müdürlüğü’nün “DHKP-C’nin misilleme eylemleri yapacağı” konusunda birimlerine özel bilgilendirme yaptığı ortaya çıktı

Emniyetin Çağlayan Adliyesi ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde yaşanan terör eylemlerinden dört gün önce DHKP-C’nin “İstanbul’da misilleme eylemi yapılacağı” yönünde birimleri uyardığı ortaya çıktı. Resmi yazıda, DHKP-C’nin “misilleme eylemleri” için iki ayrı grup oluşturduğu vurgulanırken, Çağlayan Adliyesi ile İstanbul Emniyeti’ne yönelik saldırıların “iki ayrı grup” tarafından gerçekleştirilmesi dikkati çekti.

Çağlayan Adliyesi’nde görevli savcı Mehmet Selim Kiraz’in şehit olmasıyla sonuçlanan eylemin hemen ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Vatan Caddesi’ndeki hizmet binasına yönelik silahlı saldırı gerçekleşmişti. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün “DHKP-C’nin misilleme eylemleri yapacağı” konusunda birimlerine özel bilgilendirme yaptığı ortaya çıktı.

DHKP-C faaliyetleri

Milliyet’in habverine göre, Emniyet, kamuoyunda büyük tepki çeken iki eylemden dört gün önce özel resmi bir yazıyı birimlerine gönderdi. DHKP-C faaliyetleri başlığı taşıyan 27 Mart tarihli yazıda; DHKP-C’nin İstanbul’daki Gazi Mahallesi’ndeki alan yapılanmasına yönelik faaliyetlerinin ortaya çıkarılması amacıyla 24 Mart’ta yapılan operasyona dikkat çekildi.

13 kişinin gözaltına alındığı operasyondaki aramalarda 2 pompalı tüfek, 2 tabanca ve 100 mermi bulunduğu belirtildi. Bu operasyonun yanı sıra 29 Eylül 2013’te İstanbul Maltepe’dekiGümüşsuyu Mahallesi’nde Halk Cephesi üyeleriyle yerel suç grupları arasında çıkan çatışmalarda Hasan Ferit Gedik’in hayatını kaybetmesi sonrasında, iki grup arasında karşılıklı şiddet eylemleri ile gerginlikler sonucu İstanbul’da DHKP-C’nin faaliyet gösterdiği bölgelerde alınan polisiye önlemlerin artırıldığı anlatıldı. Yazıda, önemli bir tespite de yer verildi.

‘Misilleme amaçlı’

DHKP-C’nin 24 Mart operasyonu ve faaliyet yürüttüğü bölgelerdeki polisiye önlemlerden dolayı hareket kabiliyetinin kısıtlanması gerekçe gösterilerek İstanbul’da “misilleme amaçlı eylem arayışına hız verildiği” belirtildi. Örgütün bu eylem arayışları kapsamında; iki ayrı grup oluşturulduğu, gruplardan birinin kaymakamlık ve belediye binaları, Ak Parti binaları ve irtibat buürolarını, diğer grubun da polis ekip araçlarını, polis merkezleri ve emniyet hizmet binalarını hedef alacağı kaydedildi.

Yazıda; DHKP-C üyelerinin bu eylemlerde uzun ve kısa namlulu silahlar, el yapımı patlayıcılar, el bombaları, taş, sopa, havai fişek kullanılacağı yönünde bilgilere ulaşıldığının da altı çizildi. Yazıda, DHKP-C’nin eylemlerine karşı gerekli önlemlerin alınması ve duyarlı bulunması talimatı verildi.