Huzurevinde 70 kişide korona çıktı iddiası

Huzurevinde 70 kişide korona çıktı iddiası
Güncelleme:

Çorum'da bir huzurevinde 52'si yaşlı huzurevi sakini olmak üzere toplam 70 kişinin korona virüse yakalandığı iddia edildi. Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ise iddiaların doğru olmadığını açıkladı.

Independent Türkçe’den Adem Demir’in haberine göre, Çorum Atıl Üzelgün Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde korona virüs tespit edildi.

Huzurevinde görev yapan personel, her gün teste tabi tutulmasına rağmen, 52'si yaşlı huzurevi sakini olmak üzere toplam 70 kişi, koronaya yakalandı.

Testi pozitif çıkan huzurevi sakinleriyle personelin tamamı Çorum'daki hastanelerde tedavi altına alındı.

Personel 3 vardiya şeklinde görev yapıyor. Değişim yapıldığında huzurevinde çalışacak personel mutlak suretle teste tabi tutuluyor.

Yapılan tüm testler negatif çıkmasına rağmen, geçen süre zarfında huzurevinde bulaş olduğu tespit ediliyor.

Huzurevindeki sakinlerin farklı kronik rahatsızlıkları bulunduğu için bunlar zaman zaman hastanelere götürülerek tedavileri yapılıyor.

Farklı bir rahatsızlığı bulunan bir sakin, hastaneye gidip, tedavisini görüp geliyor. Hastanede virüs kapan yaşlı sakin, hiçbir belirti göstermiyor. Birkaç gün sonra yapılan testlerde virüsün huzurevini sardığı acı şekilde öğreniliyor.

Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca, söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtilirken bir bakanlık yetkilisi, hepsinin tedbir amaçlı hastaneye sevklerinin gerçekleştirildiğini söyledi.

 

Independent Türkçe