AK Parti'nin A Takımı'nda 3 kadın vekil

AK Parti'nin A Takımı'nda 3 kadın vekil

AK Parti'nin yeni A Takımı'nda 3 kadın milletvekili yer aldı.

AK Parti'nin "A Takımı" olarak nitelendirilen Merkez Yürütme Kurulunda 3 kadın milletvekili Nükhet Hotar, Öznur Çalık ve Çiğdem Karaaslan yer aldı

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım'ın dün açıkladığı MYK üyeleri arasındaki 3 kadın genel başkan yardımcısı dikkati çekiyor. 3 Kasım 2002'deki genel seçimlerde AK Parti İzmir Milletvekili seçilen Prof. Dr. Nükhet Hotar, AK Parti'nin 2003 yılında yapılan 1. Olağan Kongresi'nde Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini son olağanüstü genel kurula kadar sürdüren Hotar, Binali Yıldırım'ın başbakanlığında da Ar-Ge'den sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına getirildi.

5745831467b0a960e033577a.jpg

Hotar, AK Parti'nin 2003 yılındaki 1. kongresinden bu yana gerçekleştirilen tüm olağan ve olağanüstü kongrelerde Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyeliğine, hemen akabinde de Merkez Yürütme Kuruluna seçildi.

Hotar, AK Parti Genel Başkanları ve Başbakanlar Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu ve Binali Yıldırım'ın da "A Takımı"nda yer almayı başardı.

ÖZNUR ÇALIK PARTİNİN KURULUŞUNDAN BERİ VAR

Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına getirilen AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, kuruluşundan itibaren Adalet ve Kalkınma Partisi kadrolarında yer aldı.

2003 yılında partisinin ilk olağan kongresinde MKYK üyeliğine seçildi. 23. ve 24. dönem Malatya Milletvekilliği yapan Çalık, bu süre boyunca, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Kurucu Üyeliği ve Başkanvekilliği, Erken Yaşta Evlilik İnceleme Komisyon Başkanlığı, Sağlık, Aile ve Sosyal İşler Komisyon Üyeliği, TBMM Nüfus Kalkınma Grubu Başkanlığı ve Avrupa Parlamenterler Forumu Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Çalık, 30 Ağustos 2014'te ise AK Parti Halkla İlişkiler'den Sorumlu Genel Başkan yardımcılığı görevine getirildi.

Aile, kadın, çocuk, bebek, sağlık ve sosyal konularda çeşitli çalışmalar yürüten Çalık, bu alanlarda faaliyet yürüten sivil toplum örgütlerinde görevler üstlendi. İngilizce bilen Çalık, evli ve iki çocuk annesi.

ÇİĞDEM KARAASLAN TARİHİ KENTLERDE KİMLİKSİZLEŞME SORUNU

AK Parti Çevre Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına getirilen Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, 1979 yılında doğdu. Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümünü yüksek şeref öğrencisi olarak bitirdi. Ankara Üniversitesi'nde "Tarihi Kentlerde Kimliksizleşme Sorunu" üzerine yüksek lisans tezini tamamladı. Akademik hayatına Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sosyal Politikalar Bölümünde doktora eğitimi ile devam ediyor.

10 Nisan 2005'de AK Parti Gençlik Kolları 1. Olağan Büyük Kongresinde AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Tanıtım ve Medyadan sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. 11 Kasım 2006 yılında yapılan AK Parti 2. Olağan Büyük Kongresinde Ana Kademe Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. Bu görevini üç dönemdir sürdüren Karaaslan, AK Parti 5.Olağan Büyük Kongresi ile 4. kez MKYK üyeliğine seçildi. 2010 yılından itibaren Genel Merkez Sosyal İşler Başkan Yardımcılığı görevine devam eden Karaaslan, bu görevi sırasında dezavantajlı gruplar başta olmak üzere engelliler, ulaşılabilirlik ve çevre konularında hazırlanan çalışmalara katkı sundu, uluslararası alanda katıldığı organizasyonlarda birçok kez partisini temsil etti.

25. ve 26. Dönem Samsun Milletvekili olan Çiğdem Karaaslan, 5. Olağan Büyük Kongre ile Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.