Erdoğan'dan Zekai Aksakallı açıklaması

Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ürdün ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ürdün seyahati öncesinde konuştu. Erdoğan, Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı'nın Gelibolu’da bulunan 2’inci Kolordu Komutanlığı’na atanması ile ilgili soruya yanıt verdi.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Ürdün ile ilişkilerimizde 2016 itibariyle büyük bir ivme yaşanıyor. BU sene mart ayında Ürdün Başbakanı ülkemizi ziyaret etti. Ürdün FETÖ iltisaklı tek okulu derhal kapatarak çalışanlarını sınır dışı etti ve ülkemize bu mücadelede destek verdi. 

Bu ziyaretimde mevcut ticaret rakamını yukarılara çekmek için gerekli adımları atma fırsatını bulacağız. İki ülkenin potansiyeli dikkate alındığında ticaret hacmimizin daha yukarılara çıkartılabileceğine yürekten inanıyorum. 

Ürdün de çok sayıda Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor. 1 milyon Suriyeli mülteci var. Yaşanan siyasal, sosyal ve ekonomik sorunları anlıyoruz. Ürdün'ün de bizimle aynı endişeleri paylaştığını biliyorum.

Kudüs ve Harem-i Şerif'teki son durumu değerlendireceğiz. Ürdün'ün Kudüs'teki kutsal mekanların korunmasına ilişkin rolüne önem verdiğimizi belirtmek isterim. benzer taciz ve hak ihlallerinin yaşanmasını istemiyoruz. Kudüs konusunda Müslümanlar tam bir dayanışma içerisinde olmalı. 

Korgeneral Zekai Aksakallı istifadan döndüKorgeneral Zekai Aksakallı istifadan döndü

ZEKAİ AKSAKALLI SORUSUNA YANIT

Askerlikte kırgınlık olmaz. Nerede görev verilirse asker gider görevini yapar. Şu anda zaten Zekai Aksakallı'nın özel kuvvetlerdeki görev süresi doldu. Bu yaklaşan YAŞ toplantılarında değerlendirmeler neticesinde 2. Kolordu'ya atanması konusunda ilgili birimler bu teklifi getirdi. Buradaki görevine devam edecek." 

İRAN GENELKURMAY BAŞKANI'NIN ZİYARETİ

Bu ziyarette sınırdaş ve özellikle aynı inancın mensupları olarak tehdit unsuru haline gelmiş terör örgütlerine karşı İran ile müşterek hareketin yapılması her an gündemde. Nasıl bir çalışma yürütülebilir bunların hepsini aramızda görüştük. PKK terör örgütünün ve İran ayağının verdiği zararlar var. Bu tehditler her iki ülkenin dayanışması halinde çok kısa zamanda neticeye ulaşır düşüncesinden hareketle bu çalışmaları yapacağız.

KILIÇDAROĞLU'NUN AÇIKLAMASI

Ben bunları değerlendirmeye hazi bir ifade olarak görmüyorum. Kılıçdaroğlu doğmamış çocuğua don biçiyor. Siz böyle bir şey duydunuz mu. Kendini gündemde tutabilmek için böyle şeyler üretiyor."

Seçiniz...