26 ildeki son seçim anketi açıklandı

Türkiye Mart 2024 yerel seçimleri için geri sayıma başlarken, ASAL Araştırma 26 ildeki son seçim anketinin sonuçlarını açıkladı.

ASAL Araştırma ve Danışmanlık Şirketi, 26 ilde yaptığı anket çalışmasında vatandaşlara, "Bu pazar milletvekili genel seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?" sorusunu yöneltti. Ankete göre; kararsızlar dağıtıldıktan sonra AK Parti'nin oy oranı yüzde 34.5, CHP'nin oy oranı yüzde 20.2 ve MHP'nin oy oranı ise yüzde 12.1 oldu.

ASAL Araştırma "Türkiye Siyasi Gündem Araştırması"nı yayımladı. Araştırmada, siyasi partilerin seçmen desteği, hükümet ve diğer siyasi partilerle ilgili kanaatler ve Eylül-Ekim ayı gündem konularıyla ilgili değerlendirmeler yer aldı. 5-10 Ekim 2023 tarihleri arasında Türkiye genelinde NUTS-2 sistemine göre Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Balıkesir, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Kırıkkale, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van, Yalova ve Zonguldak dahil 26 ilde 18 yaş ve üzeri 2 bin 600 kişiyle yapılan ankette vatandaşlara, "Bu pazar milletvekili genel seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz? " sorusu yöneltildi.

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra ankete katılanların yüzde 34.5'i bu soruya AK Parti yanıtını verdi. Bunu yüzde 20.2 ile CHP cevabını verenler takip etti. MHP yanıtı ise yüzde 12.1 ile üçüncü sırada yer aldı. Yüzde 9.8'lik bir kesim ise bu soruya HDP/Yeşil Sol Parti cevabını verdi.

BU PAZAR MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMİ OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ?
(KARARSIZLAR DAĞITILDIKTAN SONRA)

AK Parti: %34.5
CHP: %20.2
MHP: %12.1
HDP/Yeşil Sol Parti: %9.8
İYİ Parti: %8.0
Yeniden Refah Partisi: %3.6
Türkiye İşçi Partisi: %3.0
Zafer Partisi: %2.7
Memleket Partisi: %1.1
Diğer: %5.0

Sonraki Haber