1.400 TL'lik hız sınırı trafik cezasını iptal ettirdi, tartışma başladı

Konya'da 90 km hız sınırının bulunduğu bir yolda 108 km hız yaptığı için 1.400 TL'lik trafik cezası kesilen bir avukat, mahkemeye başvurup cezayı iptal ettirince tartışma başladı.

Konya'da avukatlık yapan A.A., 2021'in Kasım ayında Bursa Adliyesi'nde bir duruşmaya katıldı. Yine aynı gün içinde Bursa'dan Konya'ya dönmek isteyen A.A., Afyon'da 90 kilometre sınırı olan yolda 108 kilometre hız yaparak trafik cezası yedi. Hız sınırını geçtiği için 1400 TL ceza yiyen Avukat A.A., cezaya itiraz etti.

Mesleğinin sorumluluğu gereği cezanın iptali için Afyon'daki Sulh Ceza Hakimliğine başvuran A.A.'in istediği oldu. İki duruşmanın zabıtlarını da delil olarak sunan A.A., cezanın iptalini istedi.

Hakimlik, avukatın duruşmalara yetişebilmek için hız ihlali yaptığının altını çizdi ve durumu kamu görevi olarak nitelendirdi. İtiraz kabul edildi. 1400 TL'lik trafik cezası da iptal edildi. Bu karar tartışmaları da beraberinde getirdi.

Bazı avukatlar, verilen kararın doğru olduğunu savunurken bazı avukatlar da bu kararın olumsuz örnek teşkil edebileceğini ifade etti. 

Sonraki Haber