Hız sınırı hangi yollarda ne kadar artacak ?

İçişleri Bakanı Soylu'nun hız sınırlarıyla ilgili yaptığı açıklamaların ardından hız sınırlarının hangi yollarda hangi araçlar için ne kadar artacağı merak konusu oldu.

Hız sınırlarının artması gündemde. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi Eşgüdüm Kurulu İzleme ve Yürütme Kurulu ile Trafik Güvenliği İhtisas Grupları Toplantısı’nda yaptığı açıklamada Türkiye’nin, son 5 yılda trafik kazalarındaki can kayıplarını yüzde 35 oranında azalttığını vurgulamış ve otoyollarda hız sınırlarının arttırılması için çalışmalar yapıldığını belirtmişti.

Soylu, “Bizim sürat kilometremiz 120’dir, ona bir yüzde 10’luk tolerans var, 132 kilometredir. Otomobiller için 20 kilometreye kadar artırma yetkimiz var. Bu konuda hem yollara hem de standartlara göre karayolları ile trafik bir çalışma yapıyorlar” demişti.

Bakan Soylu'nun açıklamasının ardından hangi yollarda hangi araçların hız sınırlarının kaç olacağı merak konusu oldu.

Avrupa'da her ülke kendine göre bir limit belirlerken, Türkiye'de hız sınırının nasıl değişeceğiyle ilgili henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Trafik kazalarının azalması otoban sayısının artması ve yollardaki kalitenin yükselmesiyle, limitlerin artırılması öngörülüyor.

HIZ SINIRINI AŞMANIN CEZASI NE KADAR?

Yetkililer, limitlerin artması halinde hız sınırı aşma cezasının da yükselebileceğine dikkat çekiyor.

Halihazırda 2021 hız sınırını aşma cezaları ise şu şekilde:

Hız sınırının yüzde 10 ila yüzde 30 aşılmasının cezası 314 TL ve 10 ceza puanı.
Hız sınırının yüzde 30 ila yüzde 50 aşılmasının cezası 652 TL ve 15 ceza puanı.
Hız sınırının yüzde 50’nin üzerinde aşılmasının cezası ise 1.340 TL ve 15 ceza puanı.

Sonraki Haber