Dekoltesi yüzünden müzeye almadılar!

Fransa'nın dünyaca ünlü Orsay Müzesi'nde tartışma yaratan bir olay yaşandı. Kıyafetindeki dekolte yüzünden içeri alınmadığını söyleyen Jeanne isimli kadının isyanı sosyal medyada yayılınca, müze yönetimi özür dilemek zorunda kaldı.

Dekoltesi yüzünden müzeye almadılar!
A+ A-

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Orsay Müzesi, yaşanan talihsiz bir olayla sosyal medyanın gündemine oturdu. Daily Star’ın haberine göre Jeanne isimli 22 yaşındaki bir kadın, arkadaşıyla birlikte müzeyi gezmek istedi.

Biletlerini alan ve girişe doğru ilerleyen ikiliden Jeanne güvenlik tarafından durduruldu. Jeanne’nin iddiasına göre güvenlik ekibi kıyafetindeki göğüs dekoltesini uygunsuz bularak müzeye girişine izin vermedi.

Üzerine ceketini giymesi söylenen Jeanne, bunu uyguladıktan sonra müzeye girebildi.

‘GÖĞÜSLERDEN İBARET DEĞİLİM’

Yaşadıklarını sosyal medyada paylaşan genç kadın, “Girişte durdurulunca herkes bariz bir şekilde göğüslerime bakıyordu. Beni görünüşümle yargılayan insanlarla karşı karşıya kaldım. Bütün yaz giydiğim normal bir elbiseydi. Ben sadece bir beden ya da göğüslerimden ibaret değilim” ifadelerini kullandı.

Jeanne’nin paylaşımı kısa sürede hızla yayılırken, müze yönetimi de açıklama yapmak zorunda kaldı. Yaşananlardan yeni haberi aldıklarını belirten müze yetkilileri, genç kadından özür dilediklerini duyurdu.

MÜZE YÖNETİMİ ÖZÜR DİLEDİ

Fransa’nın en çok ziyaretçi çeken müzelerinden biri olan Orsay, ‘dekolteli elbise giydiği’ gerekçesiyle bir ziyaretçinin girişine izin vermedi. Ayrımcılık ve cinsiyetçilikle suçlanan müze, tepkiler üzerine özür diledi.

Bu paylaşımın yayılması üzerine çok sayıda sosyal medya kullanıcısı müzeyi ayrımcılıkla ve cinsiyetçilikle suçladı. Tepkilerin artması üzerine bir açıklama yapan Orsay Müzesi, “Bundan büyük bir pişmanlık duyuyoruz, özür dileriz” ifadelerini kullandı.

Müze ayrıca telefonla da Jeanne’a bizzat ulaştı ve özür diledi.

Orsay, daha önce de aşırı ahlakçı davranmakla suçlanmıştı. 2016 yılında Manet’nin Olympia tablosu önüne çıplak performans sergileyen Lüksemburglu sanatçı Deborah de Robertis gözaltına alınmıştı.