Erdoğan'dan BM'de kritik mesajlar
FETÖ'nin HDP oyunu ! Neler yapmışlar neler...
Trump Türkiye'ye teşekkür etti dünya izledi

Irak'ta bombalı katliam: 77 ölü

Irak'ın başkenti Bağdat'ın güneyindeki bombalı saldırıda 77 kişi öldü.

Irak'ta bombalı katliam: 77 ölü
A+ A-

Irak'ın başkenti Bağdat'ın 100 kilometre güneyindeki El-Hille'de düzenlenen bombalı saldırıda 77 kişi hayatını kaybetti, 20 kişi de yaralandı.

Saldırıyı DEAŞ örgütü üstlendi. DEAŞ, 200'den fazla kişiyi öldürdüğünü iddia etti.

El-Hille'de bir restoran ve benzinciye yakın konumda bulunan kontrol noktasında bombalı araçla düzenlenen saldırıda ölenlerin büyük çoğunluğunu Şii hacılar oluşturuyor.

Bölgeden gelen bazı haberlerde araçtaki bombanın şiddeti nedeniyle benzinliğin de havaya uçtuğu ve bunun da ölenlerin sayısını artırdığı bilgisi yer aldı.

Saldırıda ölenler arasında İran ve Bahreyn vatandaşları da var. Bölgedeki güvenlik sorumlusu Falah al-Radi Rahdi BBC'ye yaptığı açıklamada, ölü sayısının artmasından endişelendiklerini söyledi.

Kerbela'daki Erbain Yürüyüşü'nden dönüyorlardı

Kontrol noktasında Kerbela'daki Erbain Yürüyüşü'nden dönen hacılar bulunuyordu.

Erbain Yürüyüşü, her yıl Kerbela'da milyonlarca kişinin katıldığı ve Şiiler için kutsal olan bir dini ritüel. İmam Hüseyin'in ölüm yıldönümünden 40 gün sonra gerçekleşen yürüyüş bu yıl da Pazar günü düzenlenmişti.

Yetkililer, DEAŞ militanlarının geçen hafta Kerbela'ya sızıp saldırı düzenlemek için büyük çaba sarf ettiğini, kentin batısındaki bir kasabaya giren altı canlı bombadan beşinin vurularak öldürüldüğünü fakat altıncısının üzerindeki patlayıcıları infilak ettirerek 8 kişiyi öldürdüğünü açıkladı.

BBC Ortadoğu muhabiri Orla Guerin'e göre, bir bölgede baskı altında oldukları zaman başka bir bölgede saldırı düzenlemek DEAŞ'in sıkça uyguladığı bir taktik.

DEAŞ'e karşı Musul kentinde 17 Ekim'den bu yana Irak ordusu, Peşmerge ve milis güçler tarafından operasyon düzenliyordu.

Irak'ta 2016'nın en ölümcül saldırıları

28 Şubat: Sadr'daki bir pazara düzenlenen çifte intihar saldırısında 70 kişi yaşamını yitirdi.
6 Mart: El-Hille'de bir kontrol noktasında bomba yüklü arala düzenlenen saldırıda 47 kişi öldü.
11 Mayıs: Bağdat'ta bombalı araçlarla gerçekleştirilen saldırılarda 93 kişi öldü. Bunların 64'ü, Sadr ilçesindeki Şii pazarında yaşamını yitirdi.
4 Temmuz: Bağdat'ta Şiilerin yoğunlukta olduğu Karrada ilçesine bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 300'den fazla kişi hayatını kaybetti.

BBC Türkçe