Petrol fiyatları inişli çıkışlı !

Petrol fiyatları inişli çıkışlı !
Güncelleme:

Petrol, Venezuela'nın uyarısından sonra inerken Suudi Arabistan'ın petrol üreticileriyle işbirliğine gitmesi dengeleri değiştirdi.

Petrol, Venezuela`nın petrol fiyatlarının daha da düşebileceğine ilşikin uyarısının ardından sabah saatlerinde değer kaybetti. Öğleden sonra ise Suudi Arabistan hükümetinin diğer petrol üreticileriyle işbirliğine gideceği beklentisiyle fiyatlar uçtu.

Petrol, Venezuela'nın "OPEC piyasayı dengelemek için aksiyon almazsa petrol 20 doların altında düşer" uyarısının ardından, emtia grubundaki geniş tabanlı satış dalgası ile birlikte, düşüşünü genişletti. Sabah saatlerinde düşüş yüzde 2'yi bulurken, öğleden sonra ise Suudi Arabistan hükümetinin diğer petrol üreticileriyle işbirliğine gideceği beklentisiyle fiyatlar uçtu.

Brent petrolün varil fiyatı yüzde 1!in üzerinde yükselişle 45 doların üzerinde işlem görüyor.  

Sabah saatlerinde Venezuela Petrol Bakanı Eulogio Del Pino " Suudi Arabistan ve Katar, Venezuela'nın petrolün varil başına 88 dolarda dengelenmesi teklifini dikkate alıyor" dedi. İran Petrol Bakanı Bijan Namdar Zanganeh ise "OPEC ülkeleri İran'ın artan petrol üretimi için yer açmalı" açıklamasında bulundu.

Suudi Arabistan Bakanlar kurulu ise, piyasa ve fiyatların istikrarının sürdürülmesi için OPEC ve OPEC dışı üreticilerle işbirliğine hazır olduğu mesaj verdi.

Sydney'de CMC Markets baş analisti Ric Spooner, "OPEC'in Suudi Arabistan öncülüğündeki büyük üreticilerinden anlamlı bir değişiklik gelmeli," dedi ve "İran'ın üretim artışı sürpriz değil, ancak bu petrol piyasaya geldiğinde etkisi olumsuz olacak" şeklinde görüş bildirdi.