Saldırının ardından Paris Savcısı'dan flaş açıklama !

Paris Savcısı Molins: Nice saldırısında 10'u çocuk 84 kişi öldü. 52'sinin durumu ağır olmak üzere 202 yaralı var.

Saldırının ardından Paris Savcısı'dan flaş açıklama !
A+ A-

Fransa'nın Nice kentinde gerçekleşen kamyonlu terör sonrası Paris Cumhuriyet Savcısı François Molins açıklama yaptı.

BİLANÇOYU AÇIKLADI

10'u çocuk 84 kişi hayatını kaybetti, yaralılardan 25'i komada ve canlandırma çalışmaları sürüyor. Kurbanların kimliklerinin tespit edilebilmesine çalışılıyor. Ailelerin acılı bekleyişini kısaltmaya çalışıyoruz.

Kamyon 11 Temmuz'da kiralandı. Saldırgan 14 Temmuz akşamı bisikletle kamyona gelerek hareket etti. Bisiklet aracın kasasında bulundu. 18 tonluk kamyonla bu saldırı gerçekleşti. Saldırgan 2 kilometre boyunca aracı sürdü ve daha sonra polise ateş açtı.

Polis müdahalesi başladıktan sonra kamyon 300 metre daha ilerledi. Kamyonun kasasında 8 boş palet bulundu. Şoför kabininde 7.65 çapında bir tabancanın yanı sıra bir Kaleşnikof ve bir M16 otomatik silah replikası bulundu. Silahların ve kamyonun ne şekilde alındığı konusunda araştırmalar devam edecektir.

SALDIRGANIN KİMLİĞİ

Saldırgan Tunus doğumlu Muhammed Lahouiej Bouhle'dir. Saldırgan 2010 ve 2016 yılları arasında hırsızlık suçundan sabıkalı ayrıca 2016 yılında silahlı şiddet suçundan 6 ay hapis cezası aldı. Bu ceza ertelendi. Radikal örgütlerle ilişki içinde olduğuna dair bilgi yok. Bouhle'nin terör dosyası bulunmamaktadır.

Saldırgan Muhammed Buhlel'in eski eşi gözaltına alındı. Şu ana kadar üstlenen olmasa da, saldırı terör örgütü izleri taşıyor.