2024 yılı zamlı emekli maaşları için yeni iddia

2024 yılı zamlı emekli maaşları için yeni iddia
Güncelleme:

Gazeteci Fatih Portakal 2024 yılı için yüzde 49 zamla 17 bin 2 TL olarak açıklanan asgari ücreti 1 ay önce duyurduğunu belirterek, "Asgari ücreti 1 ay önce söyledim, bunu da benden duyun" diyerek 2024 yılı emekli maaşı zam oranını açıkladı.

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği 2024 yılı asgari ücret zammı dün kesinleşmişti. 2024 yılı için net asgari ücret yüzde 49 zamla 17.002 TL olarak açıklandı. Asgari ücret zammının açıklanmasının ardından gözler şimdi de emekli ve memur maaşlarına yapılacak zamlara çevrildi. 6 aylık enflasyon farkına göre belirlenecek olan memur ve emekli maaşı zam oranları için 3 Ocak'ta Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak olan Aralık ayı ve 2023 yılı enflasyon verileri beklenirken memur ve emeklisine yapılacak zam oranı da belli olacak.  Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından bu oran netleşecek. Toplu sözleşme zammı ve 6 aylık enflasyon üzerinden hesaplanan enflasyon farkı, memur ve emeklisinin maaşına yansıyacak.

 Fatih Portakal: "Asgari ücreti 1 ay önce söyledim, bunu da benden duyun"

3 Ocak'ta enflasyon oranının belli olmasıyla beraber memur ve emekli maaşları da netleşecek. Herkesin merak ettiği soruyla ilgili bir açıklama da Fatih Portakal'dan geldi.

Daha önce asgari ücret tahminini sık sık yineleyen Portakal bu kez hedefine emekli zamlarını aldı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Portakal, "Asgari ücreti 1 ay önceden bildirmiştim. İsabetli bir öngörüde bulunmuşum. Ve bir emekli olarak dün gece, “Bize ne zam yapılır?” diye düşündüm. Alo malo filan derken, bir şeylere ulaştım. Emekliye zam ne olacak? Tek oran mı, kademeli oran mı? En düşük rakam ne olabilir? Kusura bakmayın iktidar, emekliler sizden önce bende duyacak" ifadelerini kullandı.
Daha sonra ana haberde emekli zammı konusuna değinen Portakal şu açıklamayı yaptı:

"Asgari ücrete yüzde 49 zam yapıldı ve 17 bin 2 lira oldu. Şimdi emekliler bekliyor. En önemlisi de 7 bin 500 lira alanlar ne olacak? Yüzde 52-53 aralığında oran veriyorum. O da en düşük emekli maaşı 11 bin 200 veya 11 bin 400 arasında değişecek. Yüksek alanlara aynı olamayacak. Ben mesela maaşımı söyleyim, yüksek alıyorum; 24 bin lira... Bana yüzde 52-53 yapılmayabilir. Ama yüzde 38'in altında olmayacak. Düşük olanı yukarı çekecekler ama yüksek alanlara kademeli olabilir. "

Gazeteci Fatih Portakal 2024 yılı için yüzde 49 zamla 17 bin 2 TL olarak açıklanan asgari ücreti 1 ay önce duyurduğunu belirterek,