AK Parti'den zam açıklaması: 7.500 TL üzeri maaş alan emeklilere kötü haber

AK Parti'den zam açıklaması: 7.500 TL üzeri maaş alan emeklilere kötü haber
Güncelleme:

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, en düşük emekli maaşının 5.500 TL'den 7.500 TL'ye çıkarılmasını öngören kanun teklifinin bugün Meclis'e sunulacağını açıkladı. Elitaş, 7.500 TL üzerinde maaş alan emeklilere ise zam yapılmayacağını söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, en düşük emekli maaşının 7.500 TL'ye çıkarılmasını öngören kanun teklifinin Meclis'e sunduklarını açıkladı. Elitaş, ''Cumhurbaşkanımızın verdiği müjde çerçevesinde en düşük maaş alanların maaşı 7 bin 500'e çıkacak. EYT kapsamına girenlerde 5 bin 500 alanlar vardı, onlarınki de 7 bin 500'e çıktı. Bugün kanun teklifini veriyoruz. Önümüzdeki hafta bu konuyu bitiririz" ifadelerini kullandı. 

Elitaş, "7 bin 500 TL altındaki emekli maaşları bu seviyeye çıkacak, üstündeki maaşlar aynı kalacak" diye konuştu. 

Elitaş'ın açıklamalarından satır başları:

AK Parti iktidarında ortaya çıkan en düşük emekli maaşı gündeme gelmişti. Farklı düzenlemeler vardı. 2023 yılı başında en düşük maaşın 5 bin 500 olması konusunda kanun teklifimiz geçmişti.

En düşük emekli aylığı alanlar Cumhurbaşkanımızın verdiği müjde çerçevesinde en düşük maaş alanların maaşı 7 bin 500'e çıkacak. EYT kapsamına girenlerde 5 bin 500 alanlar vardı, onlarınki de 7 bin 500'e çıktı.

Şeref aylığı olarak ifade ettiğimiz aylığı gerçekleştirmiş olacağız. Sosyal güvenlik ilişkisi olmayanlara 100 lira, olanlara da 100 lira bağlanıyordu. Biz şehidin şeref aylığını ayrım yapmadan eşitlemiş hale getiriyoruz.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş

60 bin civarında kamu kurum çalışan geçici işçi vatandaşlarımız var. 6 ay çalıştırılıyordu. 11 ay çalışma imkanı kazanmış olacak. Kadrolu olmaları için imtiyaz getiriyoruz. Kadrolarda boşalma olduğunda kurum ilan edecek ve kıdem sırasına göre halen çalışmakta olan geçici işçilere öncelik vermekle iş akdini kadrolu işçiye döndürülecek.

6 Şubat tarihinde yaşanan asrın felaketinde yardım için çalışan insanlar oldu. bununla ilgili devlet madalyası verilmesi gündemde. Türk vatandaşlarına devlet üstün madalyası, yabancılara üstün fedakarlık ödülü verilmesi çalışması yapıldı. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan doktorlarla ilgili ücret farkını ortadan kaldıracak yeni bir düzenlemeyi hayata geçiriyoruz. Bugün kanun teklifini veriyoruz. Önümüzdeki hafta bu konuyu bitiririz.

7 bin 500 TL altındaki Emekli maaşları bu seviyeye çıkacak, üstündeki maaşlar aynı kalacak.