Bakan Selçuk'a asgari ücret sorusu: ''Bu ücretle geçinmek mümkün mü?''

Asgari ücret zammının belirleneceği toplantıların ilki online olarak gerçekleştirildi. Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk'a ''Sayın bakanım bu ücretle ailelerin geçinmesi mümkün mü?'' sorusunu yöneltti ancak yanıt alamadı.

A+ A-

2021 yılı asgari ücret zammı için komisyon ilk toplantısını gerçekleştiriyor. Bu yıl korona tedbirleri nedeniyle bir ilk yaşanarak toplantı online olarak yapılıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un başkanlık ettiği toplantıda, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türk-İş temsil ediyor.

"ANLAŞARAK KARAR ALMAK İSTİYORUZ"
Toplantının açılış konuşmasını yapan Bakan Selçuk "Bakanlık olarak bu süreçte bir hakem rolü üstlenerek işçi ve işverenlerimizin mutabakatıyla asgari ücreti tespit etmeyi hedefliyoruz. Asgari ücretin işçi ve işverenlerin beklentilerine uygun, çalışma hayatına olumlu katkı sağlayacak seviyede belirleneceğine inanıyorum." ifadelerini kullandı.

"BU ÜCRETLE GEÇİNMEK MÜMKÜN MÜ?"
Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat ise asgari ücretlilerin yaşadığı zorlu sürece dikkat çekti. Asgari ücretten vergi alınmaması gerektiğini ileten Irgat, Bakan Selçuk'a dikkat çeken bir soru yöneltti. Asgari ücretlinin zor durumda olduğunu belirten Irgat, "Sayın bakanım bu ücretle ailelerin geçinmesi mümkün mü?" diye sordu.

"İŞ VERENİ KAYIT DIŞI İSTİHDAMA YÖNELTECEK"
Irgat'ın ardından söz alan TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ise salgın nedeniyle işverenlerin olumsuz etkilendiğini belirterek, "Bu yıl belirlenen asgari ücret işvereni kayıt dışı istihdama yöneltecek. Bu uygulamaya sonuna kadar karşıyız ancak görüşmelerde bunun da dikkate alınması gerekiyor" dedi.

TARAFLARIN SORULARI YANITSIZ KALDI
Toplantı soru ve cevap şeklinde ilerlemediği için hükümet, işçi ve işveren temsilcilerinin konuşmalarının ardından basına kapalı olarak devam etti. Bu nedenle tarafların soruları yanıtsız kaldı.

Asgari ücret pazarlığı başladı! Bakan Selçuk'tan ilk açıklamaAsgari ücret pazarlığı başladı! Bakan Selçuk'tan ilk açıklama