Başbakan müjdeyi verdi: Her emekliye zam geliyor !

Başbakan müjdeyi verdi: Her emekliye zam geliyor !

Hükümet, 100 liralık seyyanen zamdan tüm emeklileri yararlandırmak için düğmeye bastı.

Çalışma Bakanlığı, yasal düzenlemeyi tamamladı. Meclis açılır açılmaz ilk gündem maddesi olacak seyyanen artış ile tüm emekliler 100 lira zamma kavuşacak

Milyonlarca emekliye verilecek seyyanen zamda geri sayım başladı.Çalışma Bakanlığı, 100 liralık seyyanen zamdan tüm emeklileri yararlandırmak için yasa çalışmalarını tamamladı. Seçimlerden hemen sonra açılacak Meclis'in ilk gündem maddesi, emekliye zam olacak. Böylece, Temmuz'da maaşı bin lira ve altında olan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine seyyanen 100 lira ekstra zam veren hükümet, bu zammı kalan tüm SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yaymış olacak. Meclisin açılması ile yasal düzenleme yapıldığında, seyyanen zam alamayan tüm emekliler rutin zamlarının yanı sıra ekstra 100 lira artış alabilecek. Böylece emeklilere ödenecek seyyanen zam yıllıkbin 200 lirayı bulacak. Bu da ortalama maaş düşünüldüğünde bir maaş ikramiye anlamına geliyor.

BAŞBAKAN MÜJDE VERDİ

Emekliye zam müjdesini Başbakan Ahmet Davutoğlu, geçtiğimiz hafta vermişti. "Dar gelirlilerimizin enflasyondan ve büyümenin yavaşlanmasından etkilenmemesi için tedbir alıyoruz" diyenBaşbakan Davutoğlu, maaşı düşük olan Bağ-Kur ve SSK emeklilerine verilen 100 liralık seyyanen zammı, meclis açılabilmiş olsaydı, geri kalan bütün emeklilere sirayet ettireceklerini açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından toplu sözleşmede, tüm memur emeklilerine, belirlenen yüzdelik zamlara ilave olarak görev yaptıkları sürelerle orantılı olarak 83 ile 100 lira arasında zam yapılması kararlaştırıldı. Şimdi de sıra bu 100 liralık seyyanen artışın kalan emeklilere de yansıtılmasına geldi.

ENFLASYON FARKI

Maaşı bin liranın altında kalan tüm emekliler 100 lira seyyanen zam almıştı. Ayrıca maaşı bin lira ile bin 100 liranın altında olan emeklilerin ücreti ise bin 100 liraya tamamlanacak şekilde artırılmıştı. Şimdi tüm emeklilerin bu imkandan faydalanması sağlanacak. Emekliler ayrıca Ocak ayında oluşacak 6 aylık enflasyonkadar zam da maaşlarında görecek. memur emeklileri ise toplu sözleşme zammının üzerindeki enflasyon farkını alacak.